Ek İş Yapan Memurlar İşten Atılır mı?

Memur olduğu halde ek iş yapmak isteyen vatandaşlar hangi hallerde işten atılır? Ek iş yapmak isteyen Devlet Memurlarının bilmesi gereken kıstaslar nelerdir? İşte Detaylar...

67501
Daha Fazla Göster

Devlet memuru olup ek iş yapmak isteyenlerin bilmesi gereken bir takım şartlar vardır. Bu şartlar ilgili kanunun bazı maddelerinde belirtilmiştir. Birçok ek iş yapan memur bu konuyla alakalı güncel bilgileri takip etmektedir.

Ek İş Yapan Memurlar İşten Atılır mı?

Ek İş Yapan Memurlar İşten Atılır mı?
Ek İş Yapan Memurlar İşten Atılır mı?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 28’inci maddesinde ;”Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kolektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro veya Muayenehane veya benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel  hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz.” Şeklinde açıklanmıştır.

Bu bağlamda; devlet memurları tacir veya esnaflık yapamazlar, ticari faaliyette bulunamazlar, kolektif şirket ortağı olamazlar, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamazlar. İlgili kanun hükümleri açık ve nettir. O yüzden ticari bir kazanç ve gelir elde edilebilecek ek iş yapmaları cezai yaptırımlara maruz kalmalarına sebebiyet verebilir. Bu cezai müeyyideleri özetlemek gerekirse:657 Sayılı Kanunun 125 inci maddesinde; Ticaret yapmak veya Devlet Memurlarına yasaklanan faaliyetlerde bulunmanın kademe ilerlemesini durdurma cezası ile cezalandırılacağı hüküm altına alınmıştır.

Ek İş Yapan Memurlar İşten Atılır mı?

Bu bilgiler haricinde maddi ve ticari bir kazanç dışında memuriyetine herhangi bir olumsuz durum yaratmayacak şekilde diğer iratları yapabilirler. Örneğin bir memur gayrimenkul sermaye iradı veya zirai kazanç elde edebilir.

Sonuç olarak Devlet Memurları Kanunu’nda yeni bir değişiklik olmadığını dikkate alırsak, ek iş yapan memurların dikkatle bu konuyu irdelemeleri gerekmektedir. My memur ekibi olarak konuyla alakalı en güncel bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Açık Lise Bitirenler Ne Olabilir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ek İş Yapan Memurlar İşten Atılır mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Bir memur öğrenci servis şoförlüğü yapabilir mi?

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!