1. HABERLER

  2. EKONOMİ HABERLERİ

  3. Ekim Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ne Kadar Oldu
Ekim Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ne Kadar Oldu

Ekim Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ne Kadar Oldu

İnsanların hayat şartlarının düzeylerini belirlemek, değişen fiyatların aile bütçesine yansımalarını öğrenmek adına Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının Ekim ayı sonuçları belli oldu.

A+A-

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), her ay düzenli olarak yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının Ekim ayına ait rakamlarını açıkladı. Açıklanan istatistiki verilere göre Ekim ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.753 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 928 TL olarak belirlendi.

4 KİŞİLİK AİLE

İnsanların hayat şartlarının düzeylerini belirlemek, değişen fiyatların aile bütçesine yansımalarını öğrenmek adına Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının Ekim ayı sonuçları belli oldu. Araştırmaya göre, Eylül ayında 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı bin 753,18 lira olarak belirlendi. Konut, ulaşım, yemek, eğitim ve sağlık gibi buna benzer ihtiyaçlar için yapılması zorunlu hale gelen harcamaların tümü olan yoksulluk sınırı ise 4 bin 928,58 lira olarak açıklandı.

YUMURTA UÇTU

Bekâr bir kişinin geçim maliyetinin bin 927 lira 10 kuruş hesaplandığı Eylül ayında, 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, Ekim ayına yüzde 1.43 arttı. Süt, yoğurt, peynir grubunda bu ay adeta yılın artışını gördü. Kahvaltının olmazsa olması yumurta %7,51 ile 27,1 liradan sofralara ulaştı. Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta yapılacak ithalatla ‘terbiye’ edilmesi beklenen et fiyatı genelde değişmedi. Geçen aya göre kıyma et kilogram fiyatı artarken, kuşbaşı fiyatı kısmi olarak düştü.

UMRECİLER ŞANSLI

Ekim ayında göze çarpan en büyük artış % 32,15 ile kabakta oldu. Araştırmanın en çok göze çarpan düşeni ise % 25,59 ile limon oldu. Kış ayının yaklaştığı şu günlerde %37,92 gibi bir artış ile giyimde kadın hırkası başı çekerken, onu kadın kazağı ve erkek kabanı izledi. Sağlıkta da gözle görülür bir artış oldu. Artışın en çok göze çarpanı %1,95 ile ultrason fiyatları oldu. Ekim ayında % 8,05 ile taksi ücreti, %3,27 ile şehirlerarası taşımacılıkta otobüs fiyatlarından artış meydana geldi. Bununla birlikte %27,12 düşüş ile yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar olurken, %18,78 düşüş ile Umreye gidiş ücreti olduğu tespit edildi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.