1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Ekim Ayı Asgari Geçim Sonuçları Açıklandı
Ekim Ayı Asgari Geçim Sonuçları Açıklandı

Ekim Ayı Asgari Geçim Sonuçları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından 2017 yılı Ekim ayı enflasyon oranlarının açıklanmasında ve yıllık 11.90’lık enflasyondan sonra Ekim ayı için asgari geçin sonuçları da açıklandı.

A+A-

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2017 Ekim ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Ekim 2017 enflasyonuna ve diğer tüm verilere göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 625,99 TL olarak hesaplandı.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 5 bin 386,08 Lira olarak belirleyen sendika ARGE merkezi dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,93 oranında arttığını açıkladı.

Öte yandan çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre %0,80 oranında yükselerek 2 bin 24,70 Lira olarak gerçekleşti. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2017 yılı Ekim ayında 2 bin 14,35 Lira olarak tahmin edildiği sendika tarafından belirtildi.

Her ay TÜİK enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Ekim 2017 verilerine göre günlük 40,44 TL olduğu belirlenirken, Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise bin 213,05 TL olarak gerçekleşti.

Ekim 2017 itibarı ile ortalama 2 bin 977,68 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %40,74’ünü oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 801,30 TL olarak belirlenen kira gideri ise Ekim 2017 ortalama maaşının %26,91’ine denk geldiğini açıkladı.

Memur maaşının neredeyse 4’te 3’ü gıda ve barınmaya gidiyor!

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %67,65’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalırken,  diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %32,35’i kaldığı belirlendi.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ekim 2017 maaşından geriye yalnızca 963,28 TL kalmaktadır.

Memurların alım gücü 2016 yılının da gerisine düştü!

Ekim ayı Asgari Geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Koncuk, memurları enflasyon farkına mahkum eden ve sıfır zamla yıllarını geçirmesini öngören sendikal anlayışı şiddetle kınadığını belirtti.

Ekim’de % 2.08 olan enflasyon artışı zorunlu tüketim harcamalarında da kendini gösteriyor!

Dört kişilik bir ailenin zorunlu harcamaları tarihin en yüksek seviyesine çıkarken, bugüne kadar en yüksek harcamayı yapmak zorunda kalan memurların alım gücü ise reel olarak 2016 yılının bile gerisine düştüğü belirtiliyor.

Dövizdeki artış enflasyonun da artacağını gösteriyor!

Dövizdeki hızlı yükselişlerin yansımaları önümüzdeki dönemde enflasyonun daha da artacağına kesin gözüyle bakılıyor ve memur ile emeklilere yapılan zamların da yetersiz olduğu açıkça görüldüğü işaret edildi. Enflasyon zammı da emekli ve memurlar için yeterli olmayacaktır!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.