1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Ekim Ayı Enflasyonu Memurların Satın Alma Gücünün Beşte Birini Aldı
Ekim Ayı Enflasyonu Memurların Satın Alma Gücünün Beşte Birini Aldı

Ekim Ayı Enflasyonu Memurların Satın Alma Gücünün Beşte Birini Aldı

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK tarafından Ekim ayı enflasyonun açıklanmasının ardından verilere göre memurların ve asgari ücretle çalışanların maaş ayıplarını açıkladı.

A+A-

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin 2018 yılı Ekim ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından açıklama yaptı. Her ay düzenli olarak yapılan araştırma sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Gerek memurların gerekse asgari ücretle çalışanların Ekim ayı enflasyonu sonrası maaş kayıplarına dair açıklamalar şu şekildedir.

Ekim ayı enflasyon oranlarının ardından memur ve emeklilerinin maaşlarının beşte birini erittiği belirtildi. Devletin aşırı yoksullaşmaya karşı tedbir alması gerektiğini, bu nedenle 2018 yılı kayıplarının telafi edilmesi ve  4. Dönem Toplu Sözleşmesi’nin acilen revize edilmesinin şart olduğu açıklandı.

Yeni Ekonomi Programı adıyla kamuoyuna sunulan Orta Vadeli Program (2019-2021) ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesine başlanan 2019 yılı Bütçe Kanunun Teklifindeki öngörülerin şimdiden çöktüğünü dile getiren Genel Başkan ZENGİN şunlara da değindi.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Ekim ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) bir önceki aya göre % 2.67, Aralık ayına göre ise % 22,56 oranında artmıştır.

Temmuz ayında memur ve emeklilerine verilen % 3,5 artış dönemin bitmesine iki ay kala erimiş, Ekim sonu itibariyle memur ve emeklileri % 8,76 oranında alacaklı hale gelmiştir denildi.

Memurların aylıklarına son olarak Temmuz ayında artış yapılmıştı. Ekim ayı enflasyonu % 2,67 olarak açıklanmıştır. Temmuz-Ekim dönemindeki toplam kümülatif enflasyon kaybı ise % 12,26’dır.

TÜİK’in açıkladığı % 2,67 oranındaki Ekim ayı enflasyonu ile % 12,26 oranındaki Temmuz-Ekim dönemi (Temmuz + Ağustos + Eylül + Ekim enflasyonu kümülatif toplamı) enflasyonuna göre, bekar memurlar üzerinden (çalışmayan eş ve çocuk yardımları hariç) değerlendirildiğinde kayıpların özeti şudur:

12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin aylığının; sadece Ekim ayı enflasyonu ile 179,26 TL’lik kısmı erimiş olup, Temmuz-Ekim dönemi kümülatif enflasyonuna göre Ekim ayındaki erime miktarı 348,84 TL’dir.

9/1 derece ve kadrodaki bir memurun sadece Ekim aylığındaki erime 81,41 TL, Temmuz-Ekim enflasyonuna göre Ekim ayındaki erime 373,82 TL’dir

7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin sadece Ekim aylığındaki erime 92,33 TL, Temmuz-Ekim enflasyonuna göre Ekim ayındaki erime 423,95 TL’dir.

8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun sadece Ekim aylığındaki erime 133,15 TL, Temmuz Ekim enflasyonuna göre Ekim ayındaki erime 611,37 TL’dir.

12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin sadece Ekim aylığındaki erime 89,32 TL, Temmuz-Ekim enflasyonuna göre Ekim ayındaki erime 410,15 TL’dir.

1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) sadece Ekim aylığındaki erime 141,42 TL, Temmuz-Ekim enflasyonuna göre Ekim ayındaki erime 649,39 TL’dir.

Asgari ücretin yılın ilk 10 ayındaki toplam erime miktarı 361,66 TL olmuştur denildi. Açıklama tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler