Ekonomi Güven Endeksi Yükselmeye Devam Ediyor

Koronavirüsün en korkutucu düzeylerde olduğu Nisan ayı içerisinde tarihi bir dip yaşayan Ekonomi Güven Endeksi, tekrardan toplanmaya başlayarak 82,2 puana ulaştı.

65810
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından raporlu bir biçimde sunulan Temmuz ayı Ekonomik Güven Endeksi sonuçlarına göre puan bazında yükseliş sürüyor. Özellikle koronavirüs etkilerinin en ağır biçimde görüldüğü Nisan ayında puanın 51,3’e düşmesi ile tarihi bir dip yaşayan endeks, Nisan ayından itibaren yavaş yavaş toparlanmaya başladı. 51,3 sonrasında hızlı bir yükseliş yaşayan güven endeksi, Mayıs ve Haziran aylarında bu toparlanmanın sinyallerini vermeye başlamıştı.

Yükseliş Sürüyor

Mayıs ayında raporlanan Ekonomik Güven Endeksi bağlamında yüzde 61,7’lik bir sonuç alınmış, Haziran ayında ise bu rakam yüzde 73,5’e kadar yükselmişti. Temmuz ayında da istikrarlı artışını sürdüren endeks, yüzde 11,8 oranlık bir artış yaşayarak 82,2 seviyesine yükseldi. Artışın sebepleri arasında geçerli nedenlerin başında ise reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü ana etkenler olarak gösteriliyor.

Hedef Nisan Öncesi Seviyeler

Koronavirüs pandemisi öncesinde Mart ayında rekor düzeylerde olan güven endeksi, 91’e kadar çıkmayı başarmıştı. Pandemi nedeniyle 51,3’e kadar düşen endeksin birkaç ay içerisinde tekrardan normal rekor seviyelere yükselmesi amaçlanıyor.

Temmuz ayında reel kesim güven endeksinin artışı da gözlerden kaçmadı. 10,7 oranında artan reel kesim güven endeksi, 99,4 değerini buldu. Hizmet sektörü güven endeksindeki yükseliş ise yüzde 20,2 artarak 66,7 oldu.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0