1. HABERLER

  2. EKONOMİ HABERLERİ

  3. Ekonomi Zirvesinden Kredi Çekecekleri Sevindirecek Ayrıntı
Ekonomi Zirvesinden Kredi Çekecekleri Sevindirecek Ayrıntı

Ekonomi Zirvesinden Kredi Çekecekleri Sevindirecek Ayrıntı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın ve Bakanların Katıldığı Ekonomi Zirvesinden Çok Önemli Kararlar Çıktı, Kredi Faizlerinden Döviz'e İstihtam'dan Yatırıma Birçok Ayrıntı Ekonomiye Can Katacak Dendi

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu  ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın katıldığı ekonomi zirvesinde Ziraat ve Halk Bankalarının düşük faizli kredi vereceğinden tutun bir çok önemli konuda kararlar alındı. 8 Saat süren zirve sonucunda alınan 6 ayaklı paketle ekonomiye can suyu verileceğinin haberi geldi.

Kredi

Üretimi canlandıracak elemanlar hızla devreye gireceği. Ziraat ve Halk Bankalarının esnaf ile reel sektöre nefes aldırması planlanan düşük faizli kredi kullandırması kararı alındı.

İstihdam

Sanayi üretimi ve istihdamını destekleyici paketin de ele alındığı zirvede kamudan özel sektöre istihtam alanlarının genişletilmesi için çalışmalar yapıldığı dile getirildi. Bu kapsamda atama bekleyen milyonlarca kişinin gözü de bu zirvedeydi. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili net açıklamalar bekleniyor.

Maliyetler

Teşvik sisteminde de iyileştirici düzenlemeler yapılacağı dile getirilirken maliyetlerin aşağı çekileceği adımlar atılacak. Geçtiğimiz günlerde Davutoğlu'nun açıkladığı “25 Öncelikli Dönüşüm Programı”nın kararlı bir şekilde uygulanacağı söylendi.

30 milyarlık büyüklüğü olacak paketle enflasyon ve cari açık hükümet programında öngörülenden daha olumlu gerçekleşeceğinin müjdesi veriliyor.

Politikada Tek Ses

Kur hareketlerinin doğru yönetilmesi için tek ses olunacak. Yatırımların önünün açılması için yüksek faiz konusunda çok hassas davranılacak. Merkez Bankası politikalarına destek verilecek ve faiz politikası için istikrarlı, güçlü büyümeye de destek verilecek.

Döviz

Döviz piyasasında açığa işlem yapanlara ve sırf piyasayı manipüle etmek için spekülatif işlem yapanlara karşı özel tedbirler alınacağı söylendi.

Dönüşüm Programı

Güçlü büyüme hedefi doğrultusunda açıkladığı dönüşüm programındaki adımların her birinin hızlı bir şekilde yaşama geçirileceği dile getirildi.

Yatırımcıya Destek

Yatırım yapan kuruluşlara destek verileceği ve her konuda bilgilendirileceği vurgulandı. Özellikle Serbest Bölgelerin cazibeli hale getirilmesi için yeni adımlar atılacağı söylendi.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.