1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. SINAVLAR

 4. EKPSS Nedir? Kimler Girebilir?
EKPSS Nedir? Kimler Girebilir?

EKPSS Nedir? Kimler Girebilir?

EKPSS, engelli bireylerin devlet memuru olabilmesi amacıyla 2014 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe giren bir sınav sistemidir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı adı altında gerçekleşen sınav, 7 Şubat 2014 tarihinde 28906 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile düzenlenmeye başlamıştır. Engelli memur adaylarının devlet memurluğuna atanabilmesi amacıyla düzenlenen sınav hakkında sorulan pek çok soru bulunmaktadır.

Doğuştan veya sonraki yaşantısında, bedensel, ruhsal, duyusal, zihinsel ve sosyal yetenekleri bağlamında bulunan engel oranının en az yüzde kırk düzeyinde çalışabilir durumda olan bireyler, bu sınava girebilmektedir. Aynı zamanda sınava giriş için Sağlık Kurulu raporu ile belgeleme de şart olmaktadır.

Engelli bireylerin devlet memuru olabilmesi amacıyla düzenlenen sınav, EKPSS ve kura yöntemi olmak üzere iki yol üzerinden gerçekleşir. EKPSS ve kura yöntemi ile ilgili temel detayları da, yazımızda öğrenebilirsiniz.

EKPSS Nedir?

EKPSS, engelli bireylerin eğitim durumlarına göre farklı düzeylerde yapılan ve alınan sonuçlar neticesinde devlet memuru olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmasını mümkün kılan merkezi sınav olarak nitelendirilir.

Kura Nedir?

EKPSS dışında kura yöntemi ile yapılan atamalar da, ilkokul, ortaokul ve özel eğitim iş uygulama okulu mezunu olan engelli bireylerin noter huzurunda yaptığı tercihlere göre devlet memurluğuna yerleştirilmeleri ile gerçekleştirilir.

EKPSS’ye Girmek için Gereken şartlar

EKPSS’ye girmek adına, engelli memur adaylarının belli başlı şartları taşıması gerekmektedir. ÖSYM tarafından açıklanan resmi şartnameleri başarıyla taşıyan adaylar, sınava giriş ve tercih yapma konusunda problem yaşamamaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Herhangi bir nedenle kamu haklarından mahrum olmamak,
 • 18 yaşının üstünde olmak, (Meslek ve sanat okulu mezunları için yaş sınırı 15 olarak belirlenmiştir)
 • Türk Ceza Kanunu’nda yer alan 53. Maddede kasten işlenen bir suç çerçevesinde bir veya daha fazla yıl hapis cezası almamış olması, aynı zamanda anayasal düzene, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar işlememiş olması,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan askerlik şartını taşıyor olması,
 • Engelli KPSS ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğin dördüncü maddesinde yer alan yüzde 40 ve üzeri çalışabilir raporuna sahip olmaları,
 • Tercih edilmek istenen kadro özelinde belirlenmiş başvuru ve atama şartlarını taşıyor olmak, EKPSS’ye girmek adına aranan şartlar arasında yer almaktadır.

Tüm bu şartları başarıyla taşıyan engelli memur adaylarının, dikkat etmesi gereken bazı hususlar da bulunmaktadır.

EKPSS Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sınava girecek adaylar, tercih etmeyi planladıkları alım kadrosunda bulunan eğitim koşuluna sahip olmalıdır. Aynı zamanda özel nitelik ve yeterliliklerin tümünü de taşımalıdır.
 • Adaylar, diploma ve geçici mezuniyet belgeleri ile sınav başvuruları yapabilmektedir. Aynı zamanda sertifika ve benzeri belgeler ile de son başvuru tarihi itibariyle alınması gerekmektedir.
 • Tercih edilecek kadrolarda bulunan başvuru şartları büyük bir öneme sahiptir. Başvuru şartlarında bölüm veya programlar birden fazla şekilde belirtilmiş ise, bunlardan sadece birinin niteliklerini taşımak yeterli olmaktadır.
 • Başvurularda bulunan şartlar arasında MEB’den onaylı bilgisayar işletmeni sertifikası sahibi olmak gibi bir nitelik arayan kadrolarda, MEB’den onaylı bilgisayar programcısı ve MEB’den onaylı bilgisayar analist programcı sertifikası sahipleri de başvuru yapabilme hakkına sahiptir.

EKPSS Soru ve Test Sayıları

Sınav, Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri üzerinden oluşmaktadır. Genel Yetenek sınavında 15 Türkçe ve 15 Matematik soruları yer alır. Genel Kültür testlerinde ise 10 soruluk Atatürk İlkeleri, 6 soruluk Temel Yurttaşlık Bilgisi, 3 soruluk Türk Kültür ve Medeniyetleri, 5 Türkiye Coğrafyası ve 6 Türkiye ve Genel Dünya Tarihi ile ilgili sorular bulunur.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.