EKPSS Yılda 3 Kez Yapılacaktı? 2019/1 Engelli Memur Alımı Takvimi Bekleniyor

Engelliler Konfederasyonu, Engelli Hakları Forumu, Türkiye Engelliler Platformu 4 Ekim'de seslerinin duyulması için Ankara'da olacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı EKPSS atama takvimini ne zaman açıklayacak?

EKPSS Yılda 3 Kez Yapılacaktı? 2019/1 Engelli Memur Alımı Takvimi Bekleniyor
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

24 Aralık 2018’de EKPSS kura sonuçlarının açıklandığı gün Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un EKPSS atama sayısına dair açıklama metnini aynen veriyoruz: “Geçtiğimiz yıla kadar yılda bir kez yapılmakta olan gençlerimizin kamu kurumlarına yerleştirmelerini artık yılda üç kez yapacağız. Bugün 3 bin 274 devlet korumasındaki gencimizin daha atamasını gerçekleştirerek kamuda 29 bini aşkın gencimizi istihdam etmiş oluyoruz.”

Yıl 2019 Eylül ve 9 aylık süre geçmesine rağmen henüz değil 3 EKPSS ataması 1 tane dahi yapılmadı. Oysa her yılın Ocak ayı itibarıyla EKPSS takviminin açıklanması ve başvuru tarihlerinin KPSS’de olduğu gibi EKPSS’de de belirlenmesi kanun ve yönetmelik hükümleri gereği bir durumdur. Yüm bu koşullara rağmen maalesef geçtiğimiz hafta da Bakanlık yetkilileri ile Engelliler Konfederasyonu, platformları yetkililerinin görüşmeleri üzücü geçmişti.

Bu kapsamda 4 Ekim’de engelliler kamuya ihtiyaç olan % 3 kotasının öncelikle doldurulması ardından tüm iş alanlarında % 3 olan kotanın % 5’e çıkarılmasını bekliyor. EKPSS atama takviminin yayımlanması için de Ankara’ya Bakanlık önüne giderek seslerini bir kez daha duyuracaklar. İşte engelli kamu personeli adayların talepleri ve yaptıkları çağrı:

SABRIMIZ KALMADI GELİYORUZ!

22 Nisan 2018 tarihinde yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına ilişkin atamaların halen yapılmaması üzerine 9 ay 18 gündür verdiğimiz mücadele sonunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 18 Eylül’de randevu görüşmesi vererek sorunun çözülmesi için bizimle görüştü. Fakat bu görüşmenin sonucunda sınava giren 134 bin engelliyi mutlu edecek açıklamalarda bulunmadı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2014/5780 sayı numaralı Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı Atama Yönetmeliğini açık açık ihlal etmektedir. Bu süreçte beklemekten yorulan atama bekleyen engellilerin sabrı kalmamıştır.

Yoğun çalışma ve istişareler sonucunda 9 Ekim 2019 tarihinde, saat 13:00’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde eylem yapılması kararı alınmıştır. Atama bekleyen tüm engellileri bu mücadeleye destek vermelerini istiyoruz.

TARİH: 9 EKİM 2019  – SAAT: 13:00,

ADRES: AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI (SÖĞÜTÖZÜ/ANKARA).

Destek veren kurumlar: Engelliler Konfederasyonu, Engelli Hakları Forumu, Türkiye Engelliler Platformu olarak açıklandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!