1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Elektrik Faturalarında Yeni Dönem!
Elektrik Faturalarında Yeni Dönem!

Elektrik Faturalarında Yeni Dönem!

Yeşil enerji dönemi, elektrik tüketicilerinin tercihine bağlı olarak vereceği hizmetler çerçevesinde bugün resmen başladı.

A+A-

Vatandaşların tercih etmesi halinde geçiş yapabileceği yeşil enerji dönemi, yenilenebilir kaynaklar üzerinden üretilen elektriği kullanmak isteyenlere özel olarak başlıyor. Güneş ve rüzgar gibi yenilenmesi mümkün olan enerji kaynaklarını kullanarak üretilecek olan elektrik, vatandaşlara özel bir tarife olarak yansıyacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuyla alakalı olarak Yeşil Tarife döneminin 1 Ağustos 2020 tarihi itibariyle resmen başladığını belirtti. 1 Ağustos’tan itibaren devreye alınacak yeni sistem ile beraber vatandaşların tedarik şirketlerine başvurusunun da önü açılacak.

Yazılı Başvuru Yeterli Olacak

Yeşil enerjiyi kullanmak isteyen vatandaşlar, elektrik dağıtımı yapan tedarik şirketlerine yazılı başvuruda bulunarak geçiş yapabilme şansı elde edecek. Talep tarihini de kapsayan dönemin sonunda gelen faturanın sonrasında, ilk fatura döneminde yeni tarifeler kullanılmaya başlanabilecek. Bazı unsurların da yer aldığı yeşil tarife dönemi, vatandaşlara seçim imkanı sağlayacak.

Bir Senede En Fazla İki Talep

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ayrıca vatandaşların başvuruları ile ilgili de önemli bilgiler aktardı. Dönmez, vatandaşların bir takvim yılı içerisinde maksimum 2 defa olmak kaydıyla yeşil tarifeye başvuru yapabileceğini belirtti.

Türkiye, 2020’nin Ocak ve Haziran ayları arasında yenilenebilir enerji kaynaklarından alınan elektrik gücünü yüzde 46 seviyesine yükseltti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.