1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Elektrik Kesintisi İle İlgili Korkunç İddia
Elektrik Kesintisi İle İlgili Korkunç İddia

Elektrik Kesintisi İle İlgili Korkunç İddia

Eğer Doğruysa Yer Yerinden Oynar. Elektrik Kesintisinin Sebebi Arıza Değil mi

A+A-

Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklamada Türkiye genelinde birçok ilde meydana gelen elektrik kesintilerinin sebebinin özel santrallerin ‘fiyat düşüklüğü’ nedeniyle elektrik satmak istememesinden kaynaklanabilecek keyfi bir uygulama olduğu belirtildi.

 

Bir diğer önemli iddia ise Avrupa Birliği, ‘siz kaliteli elektrik sağlayamıyorsunuz’ dediği ve Türkiye’yi AB sisteminden çıkardığı haberleri

 

EMO Genel Merkez Müdürü Emre Metin, yaptığı değerlendirmede kesintilerin iki nedeni olma ihtimalinin olduğunu söyledi.

 

Metin, “Frekans kopması nedeniyle gerçekleşmiş olabilir; dün ya da 1 gün önce Avrupa Şebekesinden anlık olarak koptuk şeklinde söyledi ve TEİAŞ buna gerekçe olarak Adana’da bir santralin devreye girmemesini göstermişti diyor.

 

Metin, elektrik fiyatlarının anlık olarak belirlenmesi nedeniyle elektrik üreten bazı özel santrallerin ‘düşük fiyat’ saatlerinde elektrik satmak istemediklerine dikkat çekti.

 

2007 yılında Ege Bölgesinde 19 ilin karanlıkta kaldığını anımsatan Metin, “1 gün boyunca karanlıkta kalmışlardı çünkü özel santral devreden çıkmıştı. EPİAŞ fiyatları anlık belirleyince bazı santraller, ‘arıza bildirimi’ yaparak devreden çıkıyor.

 

Çünkü zararına çalışmak istemiyor. Onların devreden çıkması diğerlerini de etkiliyor ve bir zincir halinde sistem hata veriyor” dedi. İddialar çok önemli. Özelleştirilmesi yapılan yerlere muhtaç olunması Türkiye’nin enerjisini kontrol etme imkanı veriliyor. Eğer doğruysa ciddi olarak cezalandırılması gerekmektedir.

 

1 GÜN SÜREBİLİR

 

Metin, bir santralin yeniden devreye girebilmesinin saatler hatta bir gün sürebildiğine dikkat çekerek, “Arızanın nedenini TEİAŞ açıklayacak. Ancak devreden çıkan santrallerin yeniden sistemi girmesi saatler hatta bir gün sürebilir” şeklinde dile getirdi.

 

Bir başka iddianın ise, Türkiye’nin Avrupa’nın enterkonnekte sisteminden çıkarıldığı. Konuyla ilgili bir yetkili, “Dün Türkiye kaynaklı bölgesel bir arıza meydana geldi ancak Türkiye bu arızayı gidermekte gecikti. Avrupa Birliği, ‘siz kaliteli elektrik sağlayamıyorsunuz’ diyerek Türkiye’yi AB sisteminden çıkardı. Bugün yaşanan sıkıntı buradan kaynaklanıyor.

 

Sorunun giderilmesi 2-2.5 saatten önce mümkün görünmüyor. Bu daha da uzun sürebilir” iddiasında bulunuldu. Her geçen saat gecikmenin bedeli gündüz belli olmasa da gece büyük sıkıntı yaşanabilir.

 

Elektrik Kesintisinin Ne Zaman Geleceğini Nabi Avcı Açıkladı

Elektrik Kesintisinin Sebebi Belli Oldu

Elektrikli Cihazlar İçin Uyarı Geldi

Elektrik Kesintisi Günlerce Sürebilir

Başbakan Davutoğlu'ndan Son Dakika Açıklaması
Elektrik ne zaman gelecek?  Kesintinin sebebi Terör saldırısı mı?

Tüm Türkiye'de Elektrik Kesildi Twitter Sallandı FOTO GALERİ

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler