Emekli Çalışanlar Tazminat Alabilir mi?

Çalışanlar emeklilik haklarını kazandıktan sonra tazminat alabilmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65272
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekli Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

Emekli Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilir mi?
Emekli Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

Emeklilik hakkını kazanan çalışanlar, işten ayrılırken emeklilik ikramiyesinin yanı sıra kıdem tazminatı da almaktadır. Kıdem tazminatı bir kişinin, aynı iş yerinde en az 1 yıl boyunca sigortalı olarak çalıştıktan sonra, işveren isteği ile işten çıkarma,  emeklilik ve ölüm gibi durumlarda kıdem tazminatı alırlar. Bunun yanı sıra askere giden çalışanlar ve evlenecek olan kadın çalışanlar da kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Ayrıca emekli çalışanlar da tazminat alma hakkına sahiplerdir. Fakat bazı özel durumlar söz konusu olduğunu unutmamak gerekir. Bu durumlar ise;

 • Tazminat Almadan Aynı İş Yerinde Çalışmaya Devam Edenler

İşyerinden kıdem tazminatı almadan emekli olan birisi, aynı iş yerinde çalışmaya devam edebilir. Fakat SGDP (sosyal güvenlik destek primi) ödemek zorundadır. İşyerinden ayrılmaya karar verdiği zaman da kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir. Örneğin; 10 yıl bir iş yerinde çalışan bir kişi, emeklilik hakkını doldurmuş ve emekli olmadan aynı iş yerinde SGDP kaydını yapıp ödemesini yaparak çalışmaya devam edebilir. 4 ay sonra kendi isteğiyle işten ayrılmaya karar verdiğinde hem 10 yıllık emeklilik öncesi tazminatını hem de ek olarak 4 yıl emeklilik sonrasını tazminatını alabilir. Böylelikle 14 yıllık dönemin tazminat hakkı almış olacaktır.

 • Tazminatını Sıfırlayarak Aynı İşyerinde Çalışanlar

İşverenden kıdem tazminatını aldıktan sonra emekli aylığı bağlatıp, aynı işyerinde çalışmaya devam edebilirler. Fakat tazminatı aldıktan sonraki çalıştığı dönemlerde, normal çalışanlar gibi tazminat almaya hak kazanırlar. Bu kişiler yeniden emeklilikleri ileri sürerek, yeniden kıdem tazminatı alamazlar. Emeklilikten sonra çalıştığı süre kadar ve kıdem tazminatı alma koşullarını taşıdıktan sonra kıdem tazminatı alabilirler. Yani emekli olduktan ve emeklilik kıdem tazminatı aldıktan sonra, 3 yıl daha çalışan bir kişi, işverenin işten çıkarması durumunda 3 yıllık kıdem tazminatı alabileceklerdir.

 • Emekli Olduktan Sonra Yeni İşyerinde Çalışanlar

Emekli olan bir kişi, kıdem tazminatını aldıktan sonra başka bir işyerinde çalışabilmektedir. Fakat bir önceki maddede dediğimiz gibi, yeni işyerinde de normal çalışanlara uygulanan hükümlülükler olacaktır.

 • Emekli Aylığını Kestirerek Çalışanlar

Emekli aylığını kestirerek aynı işyerinde veya farklı bir işyerinde çalışanlar, yeniden emekli olmak istediklerinde kıdem tazminatı alabilirler. SGDP ödemek suretiyle, kıdem tazminatını sıfırladıktan sonra aynı işyerinde veya farklı bir işyerinde, emekli aylıklarını kestirip bir veya iki ay süresince çalıştıktan sonra yeniden emeklilik dilekçesi verdiklerinde, çalıştıkları süre boyunca kıdem tazminatı alabilirler.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem Tazminatı Nedir?
Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı bir işçinin aynı işyerinde bir yıl boyunca çalıştıktan sonra, her yıl için hesaplanan ve bir yıllık maaşının brütü olarak hesaplanan bir ödemedir. Kıdem tazminatı çalışanlara belirli durumlarda verilmektedir. Bu durumlar ise şu şekildedir;

 • İşverenin haklı bir sebep olmadan işten çıkarması
 • İşçinin haklı bir sebep ile işi bırakması
 • Erkek çalışanların askerlik için işi bırakması
 • Emekli olarak işten ayrılma
 • Emeklilikle ilgili diğer tüm şartları tamamlayıp, emeklilik yaşını evinde beklemek istemesi
 • Kadın işçinin evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılması
 • İşçinin ölmesi

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?
Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplanırken, işçinin doldurduğu her tam bir yıl için, giydirilmiş brüt ücretinin otuz günlük tutarı ödenir. Bir yıldan arta kalan günler için aynı ücret üzerinden oranlama yapılmak suretiyle tazminat tutarı hesaplanır. Giydirilmiş brüt ücret ise; işçiye verilen ikramiye, prim, yakacak yardımı gibi unsurları kapsar. Kıdem tazminatından binde 7,59, yani %0,00759 oranında damga vergisi kesintisi yapılır. Ayrıca kıdem tazminatında tavan maaş vardır. 2020 yılı için kıdem tazminatının tavanı 6.730,15 TL’dir. Alınan maaş bu tutardan yüksek olsa bile, belirlenen bu maaş tutarından hesaplanmaktadır.

Aynı Kurumdan İki Emekli Maaşı Alınabilir Mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emekli Çalışanlar Tazminat Alabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!