Sözleşmeliler Emekli Olduğunda İş Sonu Tazminatı Alır mı?

İş sonu tazminatı iş sonunda alınan hakkediştir. Peki iş sonu tazminatı kapsamındakiler kimlerdir? Hangi hallerde ödeme yapılır? Detaylar mymemur.com.tr'de!

featured

İş Sonu Tazminatı Nedir?

Kamu idare ve kuruluşlarında yer alan sözleşmeli personellere ve işçi sınıfında olmayan çalışanlara verilen tazminat olarak tanımlanır. Ayrıca, sözleşmeli olarak çalışan personelin görevinin bitmesi veya sonlandırılması durumunda bu kişilere yerine getirdiği görev için verilen toplu miktarda para olarak da tanımlamak mümkündür. Yani sözleşmeli personeller emekli olduklarında bu tazminatı alabilmektedirler.

İş Sonu Tazminatı Kapsamındakiler Kimlerdir?

İş Sonu Tazminatı Kapsamındakiler Kimlerdir?
İş Sonu Tazminatı Kapsamındakiler Kimlerdir?

657 sayılı Kanun Madde 4 (B) bendinde yer alan herkes bu tazminat kapsamında değerlendirilmektedir. Sosyal güvenlik pozisyonları değerlendirildiğinde, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4’üncü maddesinin 1 inci fıkrasının (a) bendi kapsamında, kişiler sigortalı sayılmaktadırlar. Bu da kişilerin, işçi statüsünde sosyal güvenlik sistemine dahil olduğu anlamına gelmektedir ve bu kişiler iş sonu tazminatı kapsamındadır.

İş Sonu Tazminatı Hangi Hallerde Ödenir?

Hangi Hallerde Ödenir?
Hangi Hallerde Ödenir?

Kamu kurum ve kuruluşlarının yurt dışı birimlerinde çalışan yabancı uyruklu personeller ve haftalık çalışma saati toplamda 40 saatten az olan personeller hariç, bulunduğu kurumda askerlik ve doğum durumları dışında toplam iki yıllık görev süresini tamamlamış kişilere tazminat verilmektedir.

Sözleşmeliler Emekli
Sözleşmeliler Emekli

Bu tazminatın verilebilmesi durumları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ilgili kişinin, işi devam ettirecek yetilerinden birini kaybetmesi durumunda ödenmektedir.
  • 5510 sayılı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, sürekli tam iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık gibi durumlarda toplu bir şekilde tazminat ödemesi gerçekleştirilmektedir.
  • Sözleşmesi yenilenmiş veya feshedilen, yaptığı görevin devamına gerek görülmeyen kişiler bu tazminatı alabilmektedir.
  • Kişinin sözleşmeyi feshetmesi durumunda da tazminat ödemesi yapılabilmektedir.
  • Kişinin vefatı durumunda da tazminat ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Kişinin vefatının olması durumunda, bu tazminatı kişinin mirasçılarına ödenmektedir. Ayrıca kişi eğer sözleşmesini yenilemez veya kendisi istifa eder ise tazminat alma hakkını kaybetmektedir. Bir hizmet yılı için ödemesi yapılacak olan bu tazminat emeklilik ikramiyesini geçmeyecek miktarda ödenmektedir.

İş Sonu Tazminatı Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sözleşmeliler Emekli Olduğunda İş Sonu Tazminatı Alır mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!