Emekli Maaşından Hangi Kesintiler Yapılır, Hangileri Yapılmaz?

2020 yılı emekli aylığına yapılan son zam ile maaşlar, emeklilerin hesabına yattı. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65347
Daha Fazla Göster

Emekli Maaşından Hangi Kesintiler Yapılır?

Emekli Maaşından Hangi Kesintiler Yapılır?
Emekli Maaşından Hangi Kesintiler Yapılır?

Emekli maaşından birçok nedenle kesinti yapılır. Emekliler bazı kesintilerin nedenini bilse de bazılarını bilmediği için bu durumun neden oluştuğunu merak eder. Bu kesintilerin başında muayene ve ilaç ücreti kesintisi gelmektedir. Bunun dışında ise bilmediğiniz borçlar, vergi borcundan kaynaklı kesintiler ya da ödenmeyen nafaka borçlarından kaynaklı olarak açılan dava sonucunda emekli aylığına haciz gelmesi gibi beklenmeyen borçlar olabilir. Emekli aylığı üzerinden gerçekleşen tüm kesintileri ve nedenlerini,  internet üzerinden inceleyebilmeniz mümkündür. Eğer maaşınızdan yapılan kesintiler, muayene katılım payları ve ilaç kesintilerinden kaynaklanıyorsa, e- devlet sitesine giriş yapılarak reçete bilgilerine ulaşabilirsiniz. Reçete bilgilerinde; eczane adından, reçetenin yazılmış olduğu tarihe, muayene katılım tutarından ilaç katılım tutarına, reçete katılım tutarından ilaç fiyat farkına kadar tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yine borçlarınız kaynaklı haciz işlemi başlandıysa, ya da aynı bankadan emekli aylığı üzerinden kredi çektiyseniz bu ödemeler içinde emekli aylığından kesinti yapılabilir. Haciz ve benzeri durumları da e-devlet sitesine giriş yaparak sorgulayabilmeniz mümkündür. Haciz işlemleri ile ilgili verilen yeni bir karardan ‘‘Emekli Maaşından Hangi Kesintiler Yapılmaz’’ başlığında bahsedeceğiz.

Emekli Aylığından kesinti yapılmasına neden olan durumları ayrıca sizler için şu şekilde sıraladık:

  • Devlete karşı olan borçlarda (vergi borcu gibi) emekli aylığından kesinti yapılır. Bu kesinti emekli maaşının toplamının dörtte birinden az olmak zorundadır.
  • Nafaka borcunuzun olması ve ödenmemesi durumunda, dava edildiğiniz takdirde, emekli maaşınızın tümüne dahi el konabilir.
  • Reçete ve ilaç katkı payları ve muayene ücretlerinden doğan borçlarınız emekli aylığı üzerinden kesinti yapılır.
  • Emekli olmanız sonrasında, emekli maaşı alarak, çalışmaya devam ettiğinizde, emekli maaşından Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi yapılır.

Emekli aylığındanyapılan kesintileri e-devlet üzerinden inceleyebilir, bağlı olduğunuz sigorta koluna göre (4A, 4B ve 4C) muayene ve ilaç kesintilerinin ücretinin ne kadar olduğuna bakabilirsiniz.

Emekli Maaşından Hangi Kesintiler Yapılmaz?

Emekli Maaşından Hangi Kesintiler Yapılmaz?
Emekli Maaşından Hangi Kesintiler Yapılmaz?

Maaştan sadece ilaç ve muayene ücreti ve nafaka ödemeleri kesilebilir. Bunun dışındaki tüm ödemeler ise emekli olan kişinin ancak izniyle mümkün olur. Emekli aylığında garanti göstererek çektiğiniz kredi dahi, siz onay vermediğiniz sürece maaşınızdan kesilemez. Bu nedenle kredi çekiminde bu konuda bir kabul kağıdı imzalamanız beklenir. Bunun yanında vergi borcundan doğan borçlarda maaştan kesilmesi yasal olarak engellenmiştir. KDK’nın bir davayı emsal alarak karar vermesi ile maaştan haciz kesintisi yapmasının önünü kesmiştir.

Sadece ilaç, reçete ve muayene ücreti kesilmesi ve nafaka alacaklarının kesilmesi doğaldır. Bunlar dışında izin verilen krediler kişinin maaşından kesilir. Bu yazdıklarımızın aksine hiç bir ödeme, maaştan kesilemez. Kesilmesi durumunda ise dava edilebilir ya da şikayetçi olunabilir. Böyle durumlarda mağdur olmamak için, emekli aylığından bilmediğiniz bir kesinti yapıldığında, mutlaka kontrol etmelisiniz. Bu kontrolleri e – devlet sitesine giriş yaparak kolayca sorgulayabilir, ayrıntılı olarak yapılan kesintileri ve miktarları takip edebilirsiniz. Bilginiz dışında yapılan çekilmler için ise şikayetçi olup, kesintilerin durdurulmasını sağlayabilirsiniz.

Emekli Aylığı ile Yaşlılık Aylığı Arasındaki Fark Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emekli Maaşından Hangi Kesintiler Yapılır, Hangileri Yapılmaz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!