Emekli Olan Memur Yeniden Memuriyete Dönebilir mi?

Memur emeklilerinin yeniden kamuda çalışmaya başlaması konusu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Emeklilerin yeniden hizmete alınması” başlıklı 93. maddesinde düzenlenmiştir.

Emekli Olan Memur Yeniden Memuriyete Dönebilir mi?
Emekli Olan Memur Yeniden Memuriyete Dönebilir mi?
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekli Olan Memur Yeniden Memuriyete Dönebilir mi?

Emekli Olan Memur Yeniden Memuriyete Dönebilir mi?
Emekli Olan Memur Yeniden Memuriyete Dönebilir mi?

Emekli Olan Memur Yeniden Memuriyete Dönebilir mi? Söz konusu maddede, Emekli Sandığı Kanunu uyarınca emekli olan memur, sınıfında yazılı nitelikleri taşımakta bulunanların, kurumlarda boş kadro bulunmak şartıyla yeniden memurluğa alınabilecekleri belirlenmiştir. 2005 yılında çıkartılan 5335 sayılı kanun ise emekli kamu görevlilerinin kamuda yeniden çalışabilmesine ilişkin sınırlamalar ve istisnaları açıklamıştır. Buna göre, Cumhurbaşkanı tarafından atananlar veya görevlendirilenler, TBMM’de yapılan seçimler sonucunda görev verilenler ile üniversite öğretim üyeliklerine atananlar hariç olmak üzere, emekli aylığı alanların genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan ataması yapılamıyor.

5335 sayılı kanunun gerekçesinde, yeni mezun olan genç ve nitelikli kişilerin sayısının artmasına rağmen, kamu kurum ve kuruluşlarının personel alımlarının oldukça kısıtlı ve zor olduğu, tercihini emeklilik yönünde yapmış ve emekliliklerini elde etmiş kişilerin tekrar kamuda istihdamının önlenmesinin gerektiği belirtilmiştir.

2005 yılında çıkartılan 5335 sayılı kanun ise emekli kamu görevlilerinin kamuda yeniden çalışabilmesine dair sınırlamalar ve istisnaları düzenlenmiştir. Buna göre, Cumhurbaşkanı tarafından atananlar veya görevlendirilenler, TBMM’de yapılan seçimler sonucunda görev verilenler ile üniversite öğretim üyeliklerine atananlar hariç olmak üzere, emekli aylığı alanların genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan ataması yapılamıyor.

01/01/2005 tarihinden önce alınmış Bakanlar Kurulu kararı ile emeklilik ve yaşlılık aylığı alıp veya bu verilenlerin kesintisi olmadan atanmaya izin veren hükümler 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ek 11 inci maddesine göre uygulanmama kararı alınmıştır.

Peki Hangi Kurumlara Atanabilirler?

Peki Hangi Kurumlara Atanabilirler?
Peki Hangi Kurumlara Atanabilirler?

Emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanamazlar. Ancak, söz konusu kamu kurumlarının sözleşmeli pozisyonlarında istihdama ilişkin kanunla atanabilecekleri bildirildi.

Fonların, belediyelerin il özel idarelerinin, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmelerin, özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşların, KİT’ler ve bunların bağlı ortaklıkları ile sermayesinin yüzde 50’sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıkların kadrolarına ise açıktan atama yapılabileceği belirtildi.

Emekli olan memur sonradan çalışması için verilen aylığın kesimi uygulanmaktadır. Emeklilik ve yaşlılık aylığı kesilmeden çalışabilecek kişiler ise şöyle sıralandı:

  • Cumhurbaşkanlığına seçilenler,
  • Dışarıdan bakanlığa atananlar,
  • Yasama organı üyeliğine (milletvekili) seçilenler,
  • Mahalli idareler seçimleri sonucuna göre görev alanlar,
  • Sadece toplantı veya huzur ücreti ödenen görevleri yürütenler ile yönetim ve denetim kurulu üyeliği ücreti karşılığında görevlendirilenler,
  • Yaş haddini aşmamış olmaları kaydıyla her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders ücreti karşılığı ders görevi verilenler
  • Vakıf üniversitelerinde görev alanlar,
  • Cumhurbaşkanı tarafından atananlar ve TBMM tarafından yapılan seçimler sonucunda görev verilenler,
  • Milletvekili görevinin bitiminden sonra öğretim üyesi olarak atananlar.

Sonuç olarak genelleme yaparsak; emekli olan memurun atanması için o kadronun doldurulması gerekir. 5434 sayılı Kanun Madde 98 hükmünde, emekli konumundakilerin yeniden emeklilik hakkı tanınan görevlere atanabilmeleri için memurların görev yapabilecekleri azami yaş sınırını doldurmamış olmaları gerekmektedir.  Madde 100 hükmünde de, emekli aylığı almakta iken yine emeklilik hakkı tanınan görevlere tayin edilenlerin tekrar emekliye ayrılmalarını istemeleri veya emekliye sevk edilmeleri halinde eski ve yeni hizmetlerin toplamı üzerinden aylığa bağlanacağı, belirlenmiştir.

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!