1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Emeklilerin Bayram İkramiyelerinde Artış Kanun Teklifi TBMM’de
Emeklilerin Bayram İkramiyelerinde Artış Kanun Teklifi TBMM’de

Emeklilerin Bayram İkramiyelerinde Artış Kanun Teklifi TBMM’de

Emeklilerin Ramazan ve Kurban Bayramlarında ödenen bayram ikramiyelerinde artış yapılması için kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Kanun yasalaşırsa, 1000 TL’lik ikramiyede düzenli artış olacak.

A+A-

Emeklilere her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarında ödenen bayram ikramiyesine, o yılın yurt içi üretici fiyat endeksi ortalaması oranında bir zam yapılarak, bu kişilerin enflasyonun olumsuz etkilerinden korunmaları öngörülmektedir. BU kapsamda Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi TBMM’ye sunuldu.

Emekliler 12 milyonu aşan sayılarıyla ülkemizin en önemli toplumsal gruplarından birini oluşturmaktadır. Ücretli çalışan sayısının 18 milyon civarında olduğu düşünülecek olursa emeklilerin ne kadar önemli bir toplumsal grup olduğu görülecektir.

Fakat emekliler çok zor ekonomik koşullar altında düşük maaşlar sebebiyle yaşamlarını sıkıntı içinde geçirmektedir. Yıllarca çalışmış, didinmiş, alın teri dökmüş emeklilerimizin bugün bir bankanın kuyruğunda, eline geçecek üç kuruş için beklemesi, yoksulluk hatta açlık sınırının altında aldığı emekli maaşını hala evinin geçimi için güç bela yetiriyor olması, ülkemizin sosyal güvenlik sisteminin, ülkemizin sosyal devlet anlayışının durumunu gözler önüne sermektedir.

2018 yılı itibariyle yaşanan ekonomik kriz karşısında düşük olan emekli maaşları erimiş, emekli tam bir çıkmaza girmiştir. Yine Dini bayramlarda yılda iki kez emeklilere verilen ikramiye de yüksek enflasyon karşısında önemini yitirmiştir. Bu bakımdan emekli aylıkları her yıl Yİ-ÜFE ortalaması oranın da bir artış sistemine endekslenerek zamlanmalı enflasyon karşısında bu şekilde emekli ikramiyelerine karşı bir koruma sağlanmalıdır.

Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi.

MADDE 1- 31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun aşağıdaki ek 18 maddesinin 1. Fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“EK MADDE 18-“ Bu ikramiye her yıl YÎ-ÜFE ortalaması oranında zam yapılır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. Kanun teklifi için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler