1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Emeklilerin Yeniden Devlet Memurluğuna Alınmalarındaki Yeni Uygulama
Emeklilerin Yeniden Devlet Memurluğuna Alınmalarındaki Yeni Uygulama

Emeklilerin Yeniden Devlet Memurluğuna Alınmalarındaki Yeni Uygulama

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 93 üncü Maddesinde Değişikliğe Gidildi. Emeklilerin yeniden Devlet Memuru Olması İçin Gerekli Düzenlemeler

A+A-

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 93 üncü maddesinde değişikliğe gidildi. emeklilerin yeniden devlet memuru olması için gerekli düzenlemeler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Devlet Personel Başkanlığı tarafından 8 Şubat 2015 tarihinde yayımlanan Resmi Gazetede Kamu Personeli Genel Tebliği Yayımlandı. Bu Tebliğe göre Emeklilerin Tekrar Devlet Memurluğuna alınmalarında yapılan değişiklikler şu şekilde yapıldı.

5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi ile de herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanların kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamlarına ilişkin düzenlemeler getirilildi.

5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre adi malullük ve vazife malullüğü aylığı alanların, anılan Kanunun mülga 98 inci maddesine uygun olarak yeniden memur kadrolarına atanmaları mümkün bulunmaktadır.

Eskiden ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 93 üncü maddesinde; "T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekli olanlardan (emeklilikle ilgili görevlere yeniden atanamayacaklar hariç) sınıfında yazılı nitelikleri taşımakta bulunanlar Kanunun 92 nci maddesi hükümlerine göre kurumlarda boş kadro bulunmak şartıyla yeniden memurluğa alınabilirler." hükmü yer almaktadır.

Yukarıda yer verilen hükümler çerçevesinde, yeniden memurluğa dönmek isteyen emeklilerin, atanmak istedikleri kamu kurum ve kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir.

TEBLİĞ İÇİN TIKLAYINIZ

Sosyal Hizmetlerde Yetişen Çocukların Memurluğa Alınmalarında Süreç Nasıldır?

Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Nasıl oluyor?

İlk Defa Devlet Memuru Alımında Süreç Nasıl İşliyor

Gazi,Gazi ve Şehit Yakınları ve Vazife Malullerinin Memurluğa Alınmaları Nasıl Oluyor?

Memurluktan İstifa Edenlerin Tekrar Memuriyete Nasıl Alınır

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.