1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emeklilerin Zam Miktarı Yarın Açıklanacak
Emeklilerin Zam Miktarı Yarın Açıklanacak

Emeklilerin Zam Miktarı Yarın Açıklanacak

Bu senenin ilk 6 aylık enflasyon miktarı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranlarının belirlenmesinde önemli rol oynayacak.

A+A-

Milyonlarca emeklinin beklediği bu haber yarın verilmiş olacak. İşte konu detayları…

Emekli bireyler, maaşlarına yapılacak olan zam miktarını öğrenebilmek adına 3 Temmız’da açıklanacak olan enflasyon oranını beklemekte. 2008 sosyal güvenlik düzenlemesi sonrasında enflasyon oranına göre fark almaya başlamış olan emeklilerin, emekli oldukları dönem ile birlikte çoğunluk olarak hangi senelerde çalıştığı, işveren tarafından SGK’da gösterilmiş olan ücretleri de oldukça önemli.

Toplu sözleşmeleri dolayısıyla yılın ilk 6 ayında yüzde 4 oranında zam yapılan memurlar, haziranda TÜFE’ nin sabit olması ya da aylık yüzde 0.57’ den fazla azalmaması durumunda enfasyon farkı alacaklar. Memurlar bu farkı, senenin ikinci 6 ayı için verilecek olan yüzde 4 zamma ek şekilde alacak. Memurlar, sözleşmelileri geçici personel ve emekli memurlar, enflasyon farkıyla beraber zam yapılan maaşlarını 15 Temmuz’da alacaklar.

3 Önemli Dönem

İşçi emeklilerinin maaşında, 2000’den önce, Ocak 2000 – Ekim 2008 arasında ve Ekim 2008 sonrasında yapılmış olan 3 farklı hesap birleştirilerek bugünkü maaşlar hesaplanmakta.

2000 öncesi çalışılan süreler için memur maaş katsayısı, gösterge ve aylık bağlama miktarı çarpılıyor. Bu dönemde aylık bağlama miktarının fazla olması durumu dolayısıyla, 2000 öncesindeki dönemdeki çalışmaların emekli maaşlarını etki göstermesi olumlu oluyor, bu dönemdeki çalışma vakti ne kadar fazla ise, maaşa o derecede olumlu etki yapıyor. 2000’ den sonra dönemler için dikkat edilen “ortalama aylık kazanç”, işçinin prime ana kazançlarının, emeklilik istenen zamana kadar güncelleme katsayısı ile güncellenmesiyle hesaplanıyor.

2008 Sonrası

1 Ekim 2008 ardından ise, 2000’ li senelerden beri yüzde 75’ten aşağılara indirilen aylık bağlama miktarının yüzde 50’ ye kadar azaldığı dönem olarak görülüyor. 2008’deki düzenlemenin sonrasında aylık hesabında da milli gelirdeki çoğalmanın yüzde 100’ü değil yüzde 30’ unun önemsenmesi ile, aylıklarda azalma oldu.

Memurların emekli maaşlarında memurun derecesi, kademesi, ek gösterge ve hizmet yılı ayırt edici olmakta. 2008’ deki düzenlemeden sonra memurların da emekli maaşı bağlama miktarı yüzde 50’ye geriliyor. Memurların yükselmesini istediği ek göstergeler de aylık hesaplamasında oldukça önemli bir üstleniyor.

Yine SSK’lı olanlara benzer olarak 3 dönem baz alınarak maaş hesaplamaları yapılan Bağ-Kur’lular da 2000 öncesindeki dönemde yaptıkları çalışmalar adına avantaj elde ederken, 2008 ardından bu grubun aylığında da azalma dikkat çekiyor.

Aylık Zamlanacak!

TÜİK’in açıklamalarda bulunduğu enflasyon verileri baz alınarak, memur aylıklarına baz olan TÜFE mayıs ayında yüzde 1.36 artarken, ocak-mayıs aralığında yüzde 4.57 yükselme oldu.

Bunun sonucu olarak 5 aylık dönemde, aylıklara yapılmış olan yüzde 4’ lük zam miktarı aşılırlen enflasyon farkı verilmesi gibi bir durum oluştu. Toplu sözleşmeden kaynaklanan yılın ilk 6 ayındaki yüzde 4’ lük zam verilen devlet memurları, haziran ayında TÜFE’nin sabit kalması ya da aylık enflasyonun yüzde 0.57’den fazla azalmaması durumunda enflasyon farkı alacak.

Memur emekli maaşları da memur aylıklarıyla aynı miktarda yükselecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri de aylıklarını bu senenin ilk yarı dönemindeki enflasyon miktarında zamlı alacak. Ekonomistler, haziran ayında TÜFE’nin yüzde 0.70 oranında yükseleceğini tahmin ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.