1. HABERLER

 2. MEMUR

 3. Emekli Aylığı Hakkında Tüm Detaylar!
Emekli Aylığı Hakkında Tüm Detaylar!

Emekli Aylığı Hakkında Tüm Detaylar!

Emekli aylığı, yaşlılık aylığı olarak da bilinen, kişinin çalışma süresinin tamamlanması sonucunda almaya hak kazandığı ücrettir. Peki, Emekli aylığı nedir? Nasıl hesaplanır? Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Emekli Aylığı Nedir?

Emekli aylığı, kişinin belli bir yaşa gelmesi ile çalışma süresinin de dolması sonucunda, yaptığı hizmetler karşılığında, her ay aldığı ödemeye denmektedir. Aynı zamanda kişi, yaptığı hizmetler karşılığında yaşlılık toptan ödemesi de alabilmektedir.

Emekli Aylığını Hak Etmek için Gereken Şartlar Nelerdir?

Emekli aylığına hak kazanmak için gerekli şartlar 506 sayılı kanun ile belirlenmiştir. Bu kanuna göre emeklilik, malullük ve ölüm durumunda aylık alıp almadıklarının tespitinde bakılan şartlar şöyle sıralanmaktadır;

 • Belli bir yaşa gelme
 • Belli bir süre prim ödemesi yapma
 • Belli bir süre sigortalı olma
 • Sigortalı işten ayrılma
 • İşten yazılı istekte bulunma

Bu şartlar yerine getirildiği takdirde kişi emekli aylığı almaya hak kazanır. Fakat bu durumlardan yalnızca bir tanesi bile yerine getirilmez ise emekli olunamaz.

Emekli Aylığı Bağlanacak Statü Nasıl Belirlenir?

2008 yılında yapılan düzenlemelere göre kişi, en fazla hizmet süresi bulunan statüden emekli olabilecektir. 2008 yılındaki düzenlemelerden önce sigortalı olanlar için ise durum son yedi yıl içinde çalışma yapılan yerlerden statüsü en yüksek olandan emekli olacaktır. Eğer son yedi yıl içinde hizmet süreleri aynı iki yer bulunuyorsa, bu iki yerden en son çalışılan işin statüsünden emekli olunabilecektir.

Emekli Aylığı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sigortalıların emekli aylığı, aylık kazancın ortalamasının aylık bağlama oranına çarpılması ile hesaplanır. Aylık ortalama kazanç, her yıl da alınan esas kazancın çalışma yılına göre artış yapılarak son iş tarihine kadar eklenerek toplanması ile elde edilen sonucun prim gününe bölünüp elde edilen günlük ücretin, otuz ile çarpılması sonucunda elde edilir.

Aylık bağlama oranı ise toplam prim ödeme gün sayısının her yıl için yüzde iki olarak uygulanmasıdır. Bir yılın altında kalan sürelere ise orantılı olarak hesaba katılır. Fakat aylık bağlama oranı yüzdesi yüzde doksanı geçemez.

Emeklilik Toptan Ödemesi Nasıl Hesaplanır?

2008’de yürürlüğe giren kanun öncesinde, kanunun yürürlüğe girmesinden yazılı isteğin yapıldığı tarihe kadar geçen yıllar için, her yıla ait katsayısı ile güncellenerek bulunan rakam toptan olarak ödenir.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra prim başlangıcından yazılı isteğin yapıldığı tarihe kadarki sürenin her yılın güncelleme katsayısı ile güncellenmesi sonucunda toptan olarak ödenmektedir.

Emekli Aylığı Alan Kişi Ölen Eşinden Kalan Emekli Aylığını Alabilir Mi?

Ölen eşlerden kalan emekli aylığı bir kısım kesinti yapılarak, sağ olan eşe ve evli olmayan çocuklara pay edilerek ödeme yapılır. Eğer eşlerden biri emekliliğe hak kazandı ve eşinden doğru emekli aylığı da bulunuyorsa her iki aylık da eşe bağlanır.

Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı sorgulaması, emekli olunan kuruma e- devlet üzerinden girerek sorgulanabilmektedir. E- devlet sitesinden emekli olunan kolun adını yazıp devamına emekli aylığı sorgulama yazarak arama yapıldığında, emekli maaşı sorgulanabilmektedir.

Emekli Aylığı Kaç Günde ya da Kaç Ayda Bağlanır?

Emekliliğe hak kazanan sigortalı, gerekli şartları yerine getirdiğinde aylıkları, yazılı talep tarihini takip eden ay başında kişiye başlanır. Eğer bir sorun ile karşılaşılırsa en yakın sigorta müdürlüğüne başvurulmalıdır. Bir hata ya da eksiklik var ise giderilmelidir.

Emekli Aylığı Muhasebe Kesintisi Nedir?

Emekli aylığı içerisinde bazı borç ve ödemelerin kesintileri yapılmaktadır. Bu kesintiler şöyle sıralanabilir;

 • Devlet kurumlarına, vergi borcu gibi bazı borçların bulunması, bu borçların icra takibine düşmesi ile emekli aylığının dörtte biri kesintiye uğrar.
 • Nafaka borcunun bulunması durumunda bu borç emekli ücretinden kesilir. Ödenmeyen nafaka borcu dava edildiğinde emekli maaşının tümüne el konabilir.
 • Emekli maaşı alan kişinin ilaç katkı payı, reçete ödemeleri, muayene ücretleri emekli maaşından kesilir.
 • Eğer emekli olunmasına rağmen çalışılmaya devam ediliyorsa sosyal güvenlik destekleme prim kesintisi emekli aylığından kesilir.

Emekli Aylığı Tahsis Numarası Nedir?

Emekli maaşı alan kişiye SGK tarafından kişinin takip edilmesi için bir numara verir. Bu numaraya tahsis numarası denir. E- devlet sitesinden tahsis numarası öğrenilebilir. Bu siteye girildikten sonra evrak takibi sorgulaması yapılarak tahsis numarası öğrenilebilir.

Emekli Aylığı Artış Oranı Nasıl Belirlenir?

Emekli aylığı her yıl belirlenen oranlarda artış göstermektedir. Her yıl ocak ve temmuz arasında belirlenen TÜFE oranına göre hesaplanarak emekli aylığında artış yapılır.

Emekli Aylığı Alanlar Sigortalı Bir İşte Çalışabilir mi?

Emekli olan kişi, emekli aylığı almaya devam ederken sigortalı başka bir işte çalışmak isterse tercih yapmak zorunda kalır. Emekli aylığı alıp almama tercihi kişiye bırakılır. Kişi ya emekli aylığını alır ve sosyal güvenlik destek primi kesilir. Ya da kişi emekli aylığını alma hakkından vazgeçer. Yani kısacası emekli aylığını almaya devam edenlerin sigortaları düşer ya da sigortaları devam eder ama emekli aylığı almazlar.

Emeklilik Şartları Tamamlanmadığı Halde Kimler Erken Emekli Olabilirler?

Erken emekli olmanın ve emekli aylığı almanın kısa yolları şöyledir;

 • Çalışmaya başlama tarihinden önce malul olanlar
 • Engelli olan ve vergi indiriminden yararlananlar
 • Çalışma gücü kaybı yaşayanlar
 • Maden gibi yer altındaki işlerde çalışanlar
 • Erken yaşlanma tespit edilenler

Emekliyken Çalışmaya Başlayanların, İş Bitiminde Emekli Maaşları Tekrar Bağlanır mı?

Emeklilik aylığı, sigortalı çalışılan işten ayrılma sonrasında, tekrar bağlanır. Eski aylığın kesildiği tarihten, yeni aylığın başlayacağı tarihe kadarki geçen sürede gerçekleşen zamlar eklenerek yeni aylık bağlanır.

Emeklilikte Toptan Ödeme Almak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Yaşlılık toptan ödemesi 5510 sayılı kanunda belirtilmiştir. Buna göre emeklilik toptan ödemesi, çalışılan yerden ayrılma ya da işyerinin kapanması, kadınlar için 58, erkekler için 60 yaşın doldurulması halinde emekli ücreti alımına hak kazanılmaması durumunda ödenir.

Emekliler Asgari Geçim İndirimi Alabilir mi?

Asgari geçim indirimi, fiilen çalışan sigortalılar için uygulanan bir yardımdır. Bu nedenle emekli olanlar, asgari geçim indirimi alamazlar.

Engelli Çocuğu Olan Emekli Olacaklara, Emekli Olurken Kolaylık Sağlanır mı?

Emekli olmak isteyen kadınların, bakıma muhtaç derecede engelli çocuğu bulunuyorsa, bazı hesaplamalar sonucunda hem prim gününe hem de yaş sınırına bazı eklemeler yapılır ve kolay emekli olunmasına yardım edilir. Böylece daha erken emekli olma yolu, engelli çocuğu bulunan kadınlar için mümkündür. Böylece daha kolay ve erken emekli aylığı bağlanır.

Emekli Aylığı İçin Nereye Başvurulur?

Çalışma şartlarını yerine getiren ve yaş sınırını dolduran kişi, işten ayrılarak, SGK tarafından hazırlanan Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi’ni doldurur ve hizmet akdine bağlı olunan il ya da ilçedeki Sosyal Güvenlik İl ya da Merkez Müdürlüğü’ne teslim eder. Ayrıca isteyenler online olarak www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden başvuru yapabilirler.

En Düşük Emekli Aylığı Kaç Liradır?

Ülkemizde bulunan en düşük emekli aylığı 1.500 lira olarak belirlenmiştir. Çalışma primine göre belirlenen bu ücret en yüksek olarak 6.018 olarak belirlenmiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.