Emeklilik Türleri Nelerdir?

Çalışan insanlar ne zaman emekli olacaklarını merak ederler. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65338
Daha Fazla Göster

Emeklilik Türleri Nelerdir?

Emeklilik Türleri Nelerdir?
Emeklilik Türleri Nelerdir?

Uzun bir çalışma süresi sonrasında alınacak emekliği aylığı ise çalışanlar için önemini korumaktadır. Peki, Emeklilik Türleri Nelerdir?, 4A, 4B ve 4C nedir ve Kimleri Kapsar, 4A, 4B ve 4C Emeklilik hesaplamaları nasıl yapılır?

4A, 4B, 4C Nedir ve Kimleri Kapsar?

4A, 4B, 4C Nedir ve Kimleri Kapsar?
4A, 4B, 4C Nedir ve Kimleri Kapsar?

Emekli olmak için sigortalı olarak belli bir süre, belli bir yaş ve belli bir prim süresinin doldurulması gerekmektedir. Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından takip edilen sigorta ve emeklilik için üç türde güvence sistemi vardır. Sigortanızın bağlı olduğu bir sistemde kayıtlı bulunursunuz. Bu sistemler 4A, 4B ve 4C olarak adlandırılır. Çalışanlar bazı kriterlere göre bu üç farklı sistemden birine kayıt olurlar. Bu kişinin isteğine göre değil, çalışma koşuluna ve türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Gelin teker teker bu sistemlerin hangisi nedir ve kimleri kapsar hep birlikte öğrenelim.

4A Nedir ve Kimleri Kapsar?

4A Nedir ve Kimleri Kapsar?
4A Nedir ve Kimleri Kapsar?

4A, eski adıyla SSK’ya prim ödenmesini kapsayan sigortadır. 4A, kişinin bir işyerinde sözleşmeli olarak çalıştığını ve çalışma alanını ifade eder. 5510 sayılı yasa ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu içerisine alınan 4A, birçok çalışanın bağlı olduğu sistemdir. 4A’ya tabi olarak çalışan ve bu alandan emekli olacak kişi,          e -devlet üzerinden giriş yaparak, gerekli emeklilik hesaplamalarını gerçekleştirebilirler.

4B Nedir ve Kimleri Kapsar?

4B Nedir ve Kimleri Kapsar?
4B Nedir ve Kimleri Kapsar?

Eski adı Bağ-Kur olan ve yeni yasa ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı hale getirilen çalışanların tabii olduğu sistem artık 4B olarak adlandırılmaktadır. 4B grubunda yer alan çalışanlar, kariyer meslek grubu olarak bilinen meslekler dışında kalan iş alanlarını kapsamaktadır. Bu iş alanlarına verilecek örnekler ise şöyledir: sağlık memuru, mühendis, hemşire, teknisyen, koruma ve güvenlik görevlisi, veznedar ve ambar memuru…

Bu iş alanlarına ilk kez girecek kişilerin, ilk olarak KPSS’ye girmesi gerekmektedir. KPSS’ye girdikten sonra ÖSYM tarafından ilan edilecek KPSS Tercih Klavuzu’nda yer alan kamu kurum ve kuruluşuna ait boş bulunan kadrolara uygun olanların tercih edilmesi ile alınan puan ve tercihlere göre gerekli yerleştirmeler yapılır. 4B grubu çalışanlar emeklilikle ilgili merak ettiklerini, e- devlet üzerinden siteye giriş yaparak sorgulayabilirler.

4C Nedir ve Kimleri Kapsar?

4C Nedir ve Kimleri Kapsar?
4C Nedir ve Kimleri Kapsar?

Son yasa ile SGK’ya bağlanmadan önce 4C grubunda olan kişiler, Emekli Sandığı’na bağlı olarak adlandırılıyordu. 4C’ye bağlı olarak çalışanlar, bir yıldan az ya da mevsimlik olarak hizmet sunan çalışanlardır. Devlet Personel Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortak görüşleri doğrultusunda,  Bakanlar Kurulu’nun karar verdiği  görevde, yine belirtilen ücret ve adet sınırı içinde sözleşme ile çalıştırılan kişileri kapsayan hizmet türüdür. 4C hizmetine göre emeklilikle ile merak edilen her şeye, e- devlet sitesine giriş yapılarak bakılabilir.

Çalışan insanlar, çalışma süreleri ve çalıştıkları alanlara göre toplamda üç farklı sistemden emekli olabilirler. Bu üç grup içinde farklı emeklilik yaşı, primi ve hizmet süresi bulunmaktadır. Yaptığınız işe göre dahil edildiğiniz sistemin emekli olma koşullarına bulunduğunuz sistem üzerinden araştırarak, öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda bu üç farklı sistem üzerinden emeklilik yaş ve beklenen hizmet sürenizi de e-devlet üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Bu üç ayrı iş kolu üzerinden çalışanlar hangisine bağlı ise ona göre üç farklı emeklilik türlerinden birinden emekli olma şansını elde etmiş olurlar.

Emeklilik Dilekçesi Hakkında Tüm Detaylar!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emeklilik Türleri Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!