1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT İçin Verilen Önerge Reddedildi
Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT İçin Verilen Önerge Reddedildi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT İçin Verilen Önerge Reddedildi

8 Eylül 1999’dan önce işe başlayanlar için sorun bir türlü düzeltilmiyor. TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen EYT’lilerle ilgili soru önergesi Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın önergeye katılmamasının ardından yapılan oylama  sonucu reddedildi.

A+A-

Türkiye Büyük Miller Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda, torba yasaya Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT mağduriyeti giderilmesi için MHP vekili Emin Haluk AYHAN önerge vermişti. Fakat önerge reddedildi. TBMM tutanaklarından yorumsuz olarak görüşmeyi ve reddedilmesine dair vekillerin konuşmalarını paylaşıyoruz.

22 Şubat 2018 tarihli Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Torba Yasa görüşmesinde, Sn. MHP Milletvekili Emin Haluk AYHAN'ın Emeklilikte Yaşa Takılanlar - EYT mağduriyeti giderilmesine ilişkin torba yasaya madde eklenmesi önergesinin, Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal’ın önergeye katılmamasının ardından oybirliğiyle reddedildi. Komisyon tarafından reddine ilişkin Komisyon Tutanağı da şu şekildedir:

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığına Görüşülmekte olan (1/914) esas numaralı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Hakkında Kanun Tasarısına aşağıdaki maddenin eklenmesini arz ve teklif ederiz. MYP Milletvekili Emin Haluk Ayhan.

Yapılması istenen değişiklik şu şekildedir; 31 Mayıs 2006 tarihli 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 28 inci maddesinin dokuzuncu fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

08 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar yukarıdaki fıkraların hükümleri dışındadır. Bu tarihten önce sigortalı olanların: Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5000 gün veya, Kadın ise 50. erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması. 15 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3600 gün, yahut Kadın ise 50. erkek ise 55 yaşını doldurmamış olmakla beraber, kadın ise 20 erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 5000 gün Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları pirimi ödemiş olması, yeterlidir.’ Denilmektedir.

Başkan - Sayın Bakan önergeye katılıyor musunuz? Maliye Bakanı Naci Ağbal (Bayburt) - Sayın Başkanım, katılamıyoruz. BAŞKAN – Gerekçe.

Gerekçe: 8 Eylül 1999 tarihinden önce emekli olmak için prim gün sayısını ve sigortalılık süresini doldurmak yeterliydi. Dolayısıyla yirmi yıldan beri sigortalı olan kadınlar ve yirmi beş yıldan beri sigortalı olan erkekler 5 bin gün prim ödeme koşuluyla emekli olmaktaydı.

4447 sayılı Kanunla emeklilik yaşı kademeli olarak yükseltilirken Anayasa Mahkemesi 4447 sayılı Kanunun ilgili maddesini iptal etmiştir. Ancak 4759 sayılı Kanunla emeklilikte kademeli geçiş yeniden düzenlenmiştir.

4759 sayılı Kanun la 8 Eylül 1999 gününden önce işe giren kadınlarda 40 ile 58 erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirilmiştir. Bu kanun hükmü gereği sigortalılar, prim ödeme gün sayısını doldurmuş olsalar bile emekli aylığından yararlanabilmek için öngörülen yaş koşulunu sağlayana kadar beklemek zorunda kalmıştır. Bu düzenleme sonucu 1999 yılından önce işe başlayan sigortalıların emekli olacağı yaş 3 ila 12 yıl arasında uzatılmıştır.

Emekli olmak için yaşı bekleyen ama bu süre zarfında işsiz kalan vatandaşlarımız işe girmek istediklerinde işveren tarafından  “Yaşlısın” denilmekte, emekli olmak istediklerinde Hükümet tarafından “Gençsin” denilmektedir.

Dolayısıyla iş bulmak için zorlanan bu vatandaşlarımız emekli olamamaktadır, önergemizle 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini dolduran ancak yaş şartını yerine getiremeyen sigortalılara emeklilik hakkı tanınmaktadır.

Başkan - Sayın Bakanın katılmadığı önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler. Kabul etmeyenler. KABUL EDİLMEMİŞTİR! Önerge maalesef Emeklilikte Yaşa Takılanların EYT aleyhinde sonuçlanmış ve mağduriyet devam etmektedir.

tutanak1.jpgtutanak2.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
13 Yorum
İlgili Haberler