1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) İle İlgili Bakan Selçuk Açıklamalarda Bulundu
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) İle İlgili Bakan Selçuk Açıklamalarda Bulundu

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) İle İlgili Bakan Selçuk Açıklamalarda Bulundu

2020 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna katılan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda açıklamalarda bulundu.

A+A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk katıldığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı. 2020 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşma yapan Sayın Selçuk, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda da açıklamalarda bulundu.

Binlerce insanı ilgilendiren EYT ülkemizde gündem oluşturmaya devam ediyor. Seslerini duyurmak isteyen EYT mağdurları herkesi mutlu edecek bir formül bekliyor. 2020 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda EYT de gündeme getirildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda ellerinde 10'dan fazla analiz olduğunu belirterek, "Her türlü kombinasyonu denedik. Fakat hiçbirisinin maliyeti sürdürülebilir bir maliyet değil." Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Komisyonda Bakan Selçuk’a EYT'lilerin sayısı ve maliyeti konusunda Bakanlıkça bir analizin yapılıp yapılmadı soruldu. Selçuk, "Emeklilik sisteminde temel üç kriter var; birincisi yaş, ikincisi prim ödeme gün sayısı, üçüncüsü sigortalılık süresi. Bunların hepsini tamamlayan kişi emekli olmaya hak kazanıyor. Yani emeklilikte yaşa takılmıyor. Biz 2008'de büyük bir reform yaptık. SGK'nin mali dengesi yeniden herhangi bir popülist çizgiye gelinmediği sürece 2071'e kadar sürdürülebilir durumda." diye konuştu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, EYT konusunda Bakanlığın çalışma yaptıklarını belirtti. Selçuk, açıklamasına ek olarak şunları kaydetti: "Bizim emeklilik için yaş şartını bekleyen 1998 öncesinde işe giren sigortalımızın ortalama yaşı 48. Bu durumdakiler 65 yaşını beklemeyecek, kademeli olarak emekli olacaklar zaten. Burada emeklilik yaşının 65 olduğu iddiası da doğru değil. Şu anda 65 yaş şartı kadın ve erkek sigortalılar için tam olarak 2048'de sağlanacak. Bugün ortalama emekli olma yaşımız 53." Dedi.

Selçuk, Türkiye'de erkeklerin ömrünün yüzde 43'ünü, kadıların ise yüzde 46'sını emeklilikte geçirdiğini belirterek, Bulgaristan'da bu oranın erkelerde yüzde 25, kadınlarda yüzde 30, Belçika'da yüzde 32, Fransa'da ise yüzde 33 olduğunu vurguladı. Nüfusumuzun genç kalmasının önemine değindi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.