1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Hakkında Bir Kanun Teklifi Daha Verildi
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Hakkında Bir Kanun Teklifi Daha Verildi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Hakkında Bir Kanun Teklifi Daha Verildi

EYT için bir kanun teklifi daha verildi. İyi Parti Milletvekili Metin Ergun, emeklilikte yaşa takılanlar için verdiği kanun teklifini TBMM’ye sundu. Prim gün sayısı dolan ama yaşa takılanların emekli edilmesi isteniyor.

A+A-

Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında bir kanun teklifi daha verildi. Geçtiğimiz günlerde MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem EYT kanun teklifi vermişti. Bu kez de İyi Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun bir kanun teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığına sundu. Teklif Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek.

Teklif kabul edilirse emeklilik için gereken prim gün sayısı koşulunu sağlayıp yaş koşulunu sağlayamayanlardan isteyenler, bu maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren 6 ay İçinde başvurmaları halinde emekliliğe hak kazanacak. Teklifte şu ifadeler yer aldı:

8/9/1999 tarihli ve 4447 sayılı işsizlik Sigortası Kanununun yürürlüğe girmesiyle emeklilik beklentisinde olan milyonlarca vatandaşımızın emeklilik hakları, planlananın çok ötesindeki İleri bir tarihe ertelenmiş, telafi edilemez bir şekilde mağduriyetlerine neden olmuştur.

4447 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesi İle yaş şartı aranmaksızın prim günü ve sigortalılık süresi ile emekliliğe hak kazanma sona ermiştir. Anayasa Mahkemesinin 23/2/2001 tarihinde aldığı karar ile 4447 sayılı kanunun emeklilik yaşını düzenleyen maddeleri İptal edilmiş, İptal talebinde ise şu ifadeler yer almıştır:

Anayasa Mahkemesi kararlarına göre hukuk devleti, ‘vatandaşlarına ve onların haklarına saygılı’ devlet demektir. Yıllar önce, o günkü düzenlemek) çerçevesinde çalışmaya başlayan ve hayatını buna göre programlayan insanların, yolun yansında haklarının elinden alınması hukuk dışı bir muameledir. Çünkü, Anayasa Mahkemesine göre sosyal hukuk devleti "adaleti bir hukuk düzeni kuran ve bunu sürdürmeye kendini yükümlü sayan Devlettir Devlet yönetimi ciddi bir iştir Devlet, yurttaşlarına karşı, mızıkçı sokak çocuktan gibi davranıp, oyunun yansında “ben oynamıyorum" diyemez.

Bilindiği gibi sosyal sigortalar sözleşmesi bir ittihaki sözleşme (katılma sözleşmesi)dir Bu sözleşmenin kurallarını tek taraflı olarak Devlet koymuştur Bir kısım vatandaşlar da o kuralları benimseyerek sözleşmeye katılmışlardır Katılımcılar (sigortalılar) işe başlayıp çalışmalarına devam ederken hatta bunlar yolun tam sonuna varmakta iken, Devlet "Ben kuralları değiştiriyorum!" diyor

Diyor ama, sadece ve sadece “bir tek gün" sebebiyle bazı kedin üyelerin emeklilik hakkını tam ‘üç yıl", bazı erkek üyelerin emeklilik haklarını ise "iki yıl" engelliyor.

Ancak, 23/2/2002 tarihli ve 4759 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu, Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunu, Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu, Esnaf Ve Sanatkârlar Ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu İle Tarımda Kendi Adına Ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanununun Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun İle emeklilikte kademeli geçiş yeniden düzenlenmiş, 08/09/1999 tarihinden önce işe giren kadınlarda 40-58, erkeklerde 44*80 yaş aralığında değişen “yaş bekleme' süreleri getirilmiştir.

Erken yaşta çalışmaya başlayıp primlerini eksiksiz ödeyen ve prim gün sayısını tamamlayan vatandaşlarımız için cezaya dönüşen bu uygulama İle milyonlarca vatandaşımız çaresizce emeklilik planlarını rafa kaldırmak zorunda kalmıştır.

Emekli olmak için yaş bekleyen ve bu süre zarfında işsiz kalan ve ileri yaşları yüzünden yeni iş bulma zorluğu çeken vatandaşlarımız sağlık güvencesinden de mahrum bırakılmakta, bu durum sosyal devlet ilkesi ile de bağdaşmamaktadır.

Tüm bunların yanı sıra ülkemizde işsizlik sorunu giderek artan oranlarda can yakmaya devam etmekte ve bu sorunun çözümü için yeterli politikalar üretilememektedir.

Teklifimizin kanunlaşması halinde emekli olmak İsteyip de yaş bekleyen vatandaşların mağduriyeti giderilecek anı zamanda açılan yeni kadrolar ile, ülkemizde yaşanan birçok ekonomik kriz sonrası oluşan işsizler ordusu İçin de yeni fırsatlar yaratılmış olacaktır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler