1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Yeni Çalışma Bakanı’na Soruldu
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Yeni Çalışma Bakanı’na Soruldu

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Yeni Çalışma Bakanı’na Soruldu

Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında soru önergesi verildi. Milletvekili Arzu Erdem, emeklilikte yaşa takılanlar hakkında son durumu ve çalışmaları, yeni Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a soruldu.

A+A-

Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında TBMM’de soru önergesi verildi. Yaşa takılanların sorunlarını sık sık dile getiren MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, yeni Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a EYT hakkında soru önergesi verdi. Önergede emeklilikte yaşa takılanlar son durum ve Bakanlık çalışmaları soruldu. Soru önergesinin tam metni şu şekilde oldu:

Prim ve hizmet süresi dolan sigortalılar emsallerine göre daha fazla çalışmaya veya yaş şartı doluncaya kadar boşta (aylık geliri ve güvencesi olmadan) beklemek zorunda bırakılmıştır. 1999 Öncesi çalışma hayatına dahil olan ilgili sigortalı: hizmet süresi ve prim günü sonunda emekli olacağını bilerek çalışmaya başlamış; fakat, yapılan düzenlemelerle mağdur olmuştur. Aynı yıl ve şartlarla çalışma hayatına aktif olarak katılanlardan, hizmet süresi ve prim günü sonunda yaşı büyük olan emekli olmakla; yaşı küçük olan ise hizmet süresi ve prim günü tamamlanmış olmasına rağmen yaş şartını dolduruncaya kadar beklemek veya çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Sonuç olarak, işe geç başlayıp yaşı büyük olan az çalışmakta ve emekli maaşı almaya hak kazanmaktayken; işe küçük yaşta başlayıp hizmet süresi sonunda yaşı küçük olduğu için emekli edilmeyen ise daha fazla çalışmak zorunda bırakılmakta ve sigorta prim sistemine göre emekli aylığında düşüş yaşamaktadır. Prim günü ve hizmet süresini tamamlamış olmasına rağmen, yaş şartım tamamlayamadığı için emekli olmayan kişi, ailesinin geçimini sağlamakta zorlanmaktadır.

Buna göre;

Ülkemizde şuanda prim günü ve sigortalılık süresi dolduğu halde yaşı beklediği için emekli olamayanların sayısı kayıtlarınızda, net olarak kaçtır?

Emeklilikte yaşa takılanlar olarak adlandırılan emeklilik için gerekli hizmet süresini ve prim Ödeme gün sayısını doldurdukları halde yaş şartını dolduramayanlarla ilgili bir çalışmanız var mıdır? Varsa ne aşamadadır?

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme yapılması halinde 2018 yılı fiyatlarıyla aktüeryal maliyet tutarı ne kadar olacaktır?

2018 yılı içerisinde bu konuda mağduriyet yaşayanlar için bir müjde vermeyi planlıyor musunuz?

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler