1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Emeklilikte Yaşa Takılanların Durumu Başbakan Binali Yıldırım’a Soruldu
Emeklilikte Yaşa Takılanların Durumu Başbakan Binali Yıldırım’a Soruldu

Emeklilikte Yaşa Takılanların Durumu Başbakan Binali Yıldırım’a Soruldu

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Vecdi Gündoğdu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için dört soruluk yazılı soru önergesi TBMM Başkanlığına sundu. Emeklikte Yaşa Takılanlar başta olmak üzere emeklilerin durumları ile ilgili sorular için tıklayınız.

A+A-

Vecdi Gündoğdu Kırklareli Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi tarafından Başbakan Binali Yıldırım’a cevaplanmak üzere yazılı soru önergesi verildi. Vekil, 15 yıllık AKP hükümetleri döneminde uygulanan hatalı ekonomik ve sosyal politikalar sonucu milyonlarca emeklimiz açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edildiğini belirtti.

Açlık ile yoksulluk sınırları arasında sıkışan, çoğunluğu ise açlık sınırı altında yaşam mücadelesi veren emeklimiz sefalet içindedir diyen Gündoğdu, emekliyi sefalete sürükleyen 15 yıllık siyasi iktidarın emekliye uyguladığı ücret ayırımı politikası, emekli sandığı emeklileri ile İşçi ve Bağ-Kur emeklileri arasında ücret uçurumunu da her geçen gün artırdığını ifade etti.

Yaşamının en verimli dönemini ülkesine, milletine, halkına, ailesine hizmet ederek geçiren emeklilerimiz ne yazıktır ki kaderlerine terk edilmiştir diyen Vecdi Gündoğdu dört soru önergesi vererek Başbakan Yıldırım’ın yazılı olarak yanıtlamasını talep etti.

Bu doğrultuda; Ülkemizde son 5 yılda (2012-2017 yıllarında) sosyal güvenlik harcamalarına genel bütçeden ayrılan pay ne kadardır, gelişmiş ülkelere göre kıyaslandığında ülkemiz ayrılan pay açısından Avrupa Birliği ülkeleri arasında kaçıncı sıradadır, genel bütçeden sosyal güvenlik harcamalarına ayrılan payın artırılması konusunda neler yapıyorsunuz?

Kamuoyunda “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” olarak bilinen, emeklilik pirim günlerini tamamlamış olmasına rağmen sonradan yapılan düzenlemeyle getirilen yaş şartı nedeniyle emekli olamayanların sorunlarını nasıl çözeceksiniz, yaş şartı nedeniyle emekli olamayanların bir defaya mahsus emekli olmasını sağlayacak mısınız?

Yıllarca onuruyla hizmet etmiş emeklilerimizin ne kadarı kendi adına konut sahibi olmuştur, emeklilerimizin ne kadarı kendi konutunda, ne kadarı kiracı olarak yaşamaktadır, emeklilerimizin gelir ve emekli maaşlarına göre konut sahibi olmaları için neler yapıyorsunuz?

Tüm emeklilerimiz arasındaki maaş dengesizliğini ortadan kaldıracak emeklilerimiz arasındaki ücret barışını sağlayacak, maaş uçurumunu azaltacak hangi çalışmalar yapıyorsunuz bu kapsamda ne zaman, ne yapacaksınız? Resmi yazı metni için TIKLAYINIZ.

eytt.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
38 Yorum
İlgili Haberler