1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Emeklilikte Yaşı Bekleyenler Sağlıktan Yararlanabilir Mi?
Emeklilikte Yaşı Bekleyenler Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

Emeklilikte Yaşı Bekleyenler Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

Emekli olmak için gereken prim ödeme gün sayısını ve sigortalılık süresini doldurmasına rağmen, yaşını doldurmadığı emekli olmaya hak kazanamamış yüzbinlerce kişi bulunmaktadır. Detaylar...

A+A-

Kişilerin büyük çoğunluğu emeklilik için gereken prim gününü doldurduğu için çalıştıkları işlerden ayrılmayı seçmektedirler. Bu kişilerin en büyük problemi ise işten ayrıldıktan bir süre sonra sağlıktan yararlanma haklarını kaybetmeleridir. Sigortalılık süreleri sona erdiği için sağlıktan yararlanma hakları kayboluyor. Geçmiş dönemlerde bu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlayacak olan düzenlenin yapılacağı belirtilse de henüz yasal bir düzenleme için harekete geçilmediği biliniyor.

Emeklilik yaşını beklemek için işten ayrılan kişi, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında çocuğu veya eşi üzerinden sağlık hizmetlerini kullanabilir. Durumu bu şekilde olmayan kişinin ise zorunlu genel sağlık sigortasının olması gerekmektedir. Genel sağlık sigortası kapsamında olan kişi işten ayrılır ve sağlıktan yararlanma hakkını kaybederse, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından GSS kapsamına alınır, kişinin adına prim borcu işlemeye başlanır.

Emekli olmak için yaş doldurmayı bekleyen kişinin, bakmakla yükümlük olduğu kişi kapsamında eşi veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alamıyorsa, gelir testi yaptırması gerekmektedir. İkamet edilen bölgedeki kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurarak gelir testi yaptırılmaktadır. Testin sonucuna göre ailede kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az ise kişinin sağlık primleri devlet tarafından karşılanır ve kişi herhangi bir prim ödemesi yapmadan sağlık hizmetlerini kullanabilir. Gelir testi sonucunda asgari ücretin üçte birinden fazla çıkan kişi, belli miktarlarda prim ödemesi yaparak sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

Kişiler yaşlarını doldurup emeklilik hakkı elde ettiklerinde ise sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilir.

Hakları Nelerdir?

Emekli olmak için işinden ayrılan kişi kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi haklarını alabilir. Sağlık hizmeti hakkından yararlanmak için, bakmala yükümlü olunan kişi kapsamında olması gerekmektedir. Bu durumda olmayan kişiler gelir testi yaptırarak sağlık hizmetinden yararlanabilir.

Yaşını doldurup emekli aylığı almaya başlayan kişinin sağlık hizmetinden yararlanma hakları yeniden başlamaktadır. Ayrıca bakmakla yükümlü olunan kişiler kapsamında yer alan eş ve çocuklarda bu sağlık hizmetinden yararlanabilir.

Nelerden Faydalanabilir, Faydalanamaz?

Kişi işten ayrıldıktan sonra, Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer almıyorsa eğer sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkını kaybetmektedir. Bunun için gelir testi zorunlu tutulmuştur.

Bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında eş veya çocuk üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.