Emeklilikte Yeni Dönem! Tamamlayıcı Emeklilik Nedir? Tüm Detaylar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, olağan Kabine Toplantısı’nın ardından Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi hakkındaki detayları açıkladı.

62667
Abone Ol
Daha Fazla

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

3 aya yakın bir sürenin ardından ilk defa yüz yüze gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgını süresince alınan kararlardan ve 1 Haziran’dan sonra geçerli kılınan yeni normale geçişten bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile ilgili de önemli başlıklara değindi.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin yapılandırılmış bir versiyonudur. Daha önceki dönemlerde Bireysel Emeklilik Sistemi altında çalışan bireylerin BES’e girişi devlet tarafından desteklenen bir unsurdu. BES sisteminde her çalışanın maaşından yüzde 3’lük kesinti yapılıyor, işveren katkısı da bulunmuyordu. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ise, devlet katkısının devam edeceği süreçte işverenden de kesinti yapılmasını olanaklı hale getirecek.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nasıl Olacak?

Bireysel Emeklilik Sistemi, TES’e dönüştürülecek. Çalışan vatandaşlar, zorunlu bir şekilde TES kapsamına alınacak. Çalışanın maaşının yanı sıra işveren ve devlet de TES ile katkı sağlayacak. İşverenin maddi yükünü artırmayacak, işsizlik fonundan katkı yapılacak bir formül uygulanacak. TES kapsamında maaş miktarına göre kesinti yapılacak. Her çalışan, kendine ait bir TES hesabı çerçevesinde kesintileri biriktirecek.

TES Kimleri Kapsayacak?

TES sosyal tarafların uzlaşması ile kurulacak, Türkiye’de yeni bir sistem olarak tanınacak. İşe yeni girmiş olup da emekliliğine uzun yıllar olan çalışanlar TES’e ve aynı zamanda fonlu sisteme de alınacak. Belirli bir yaş sınırının üstünde olanlar ile emekliliğine kısa bir süre kalan çalışanlar, TES kapsamına alınmayacak.

TES Nasıl İşleyecek?

  • 2017 yılında hayata geçirilen BES; TES haline getirilecek.
  • Çalışanların tamamlayıcı emekliliğe geçişleri zorunlu olacak.
  • TES için çalışanın maaşında ve işverenden kesinti olurken devlet katkısı da sağlanacak. Az maaş alan çalışandan az kesinti, çok maaş alan çalışandan çok kesinti yapılacak.
  • Her çalışana ait bir TES hesabı olacak ve bütün kesintiler bu hesapta biriktirilecek.
  • Çalışanların kendi isteklerine göre TES’ten çıkışları mümkün olmayacak. Ancak kademeli çıkış imkanı tanınabilecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!