1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Emlak Vergisi Nedir? Nasıl Ödenir?
Emlak Vergisi Nedir? Nasıl Ödenir?

Emlak Vergisi Nedir? Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi, kişilerin ev, arsa, arazi, iş yeri gibi taşınmazlarından yıllık olarak belirli bir oranda alınan vergiye emlak vergisi denir. Detaylar...

A+A-

Emlak Vergisi Gelir Üzerinden Mi Alınır?

Kişilerin taşınmazlarının durumuna göre farklı oranlar kullanılarak hesaplama yapılmaktadır. Emlak vergisi hesaplanmasında kullanılan oranlar şu şekildedir:

  • Konutlar için binde 1
  • İşyerleri için binde 2
  • Arsalar için binde 3
  • Araziler için binde 1

Bu hesaplamalara ek olarak gayrimenkulün bulunduğu şehir büyükşehir statüsünde ise bu oranlar iki katına çıkar. Ödenecek olan verginin yılı gayrimenkulün asgari rayiç değerlerine göre oranlar kullanılarak ödenecek miktar hesaplanır.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergisi, her yıl düzenli olarak iki eşit taksitte mayıs ve kasım aylarında ödemektedir. İki taksit yerine peşin olarak ödemede bulunmak isteyen taşınmaz sahipleri için tek seferde peşin olarak ödeme yapma imkanları da vardır.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi nasıl ödenir sorusunun cevabına gelecek olursak, emlak vergisinin birden fazla ödeme yöntemi vardır. Bu ödeme işlemleri gayrimenkulün bulunduğu belediyeye başvuruda bulunularak yapılabilir. Ödemeleri belediyelere gitmeden de yapılabilir. Teknolojinin sürekli olarak gelişmesinden dolayı bankalarda buna bağlı olarak çeşitli kolaylıklar sunmuştur müşterilerine. E-belediye sistemine girerek, gayrimenkulün bulunduğu belediyeyi seçerek TC kimlik numaranız ya da sicil numaranız ile giriş yaptıktan sonra kredi kartı ile de ödeme yapma imkanınız vardır. Bir diğer yöntem ise PTT yoluyla havale yöntemidir. PTT yoluyla ödeme yapmak isteyenler havale ile ya da mükellef numarasını kullanarak yapabilirler. Emlak vergisinin belediyeler tarafından taksitle ödeme yapılması mümkün değildir. Ancak bazı bankalar aracılığı ile bu ödemeyi yapma imkanınız vardır. Bu bankalar ayrıca size taksit imkanı da sunabilirler.

Emlak Vergisi Borç Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

Emlak vergisi borç sorgulama nasıl ve nereden yapılır sorusunun cevabına gelecek olursak, taşınmazın bağlı olduğu belediyelerden ya da internet üzerinden e-devlet kapısı aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) bulunduğu yere gelerek emlak vergisi borç sorgulaması yapma imkanları vardır.

Emlak Vergisinden Kimler Muaftır?

Emlak vergisinden kim ya da kimler muaftır sorusunun cevabı ise, Emlak vergisi bazı durumlarda kişiler ödemekle yükümlü değildirler ve muaf tutulurlar. Emlak vergisinden muaf tutulan kişiler 2006 yılında alınmış olan bakanlar kurulunun kararına göre; hiçbir maddi geliri olmayan ve bunu belgelemiş olan kişiler, emekli olanlar ya da vefat etmiş emeklilerin eş ve çocukları, gaziler, şehitlerin eşleri ve çocuklarına ait olan 200 metrekareyi geçmeyecek şekilde tek konut emlak vergisi ödemelerinden muaf olur.

Emlak Vergisini Kimler Ödemekle Yükümlüdür?

Emlak vergisini mal sahipleri ya da mal sahibi sıfatı taşıyan kişiler ödemekle yükümlüdürler. Kiracı olan kişiler emlak vergisi ödemekle yükümlü değildirler.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.