1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği! 11 Nisan 2019
Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği! 11 Nisan 2019

Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği! 11 Nisan 2019

İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü) tarafından 11 Nisan 2019 Tarihli ve 30742 Sayılı Resmî Gazetede EGM Teftiş Kurulu Başkanlığı Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği yayımlandı. 4 Ağustos 1994 tarihli yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

A+A-

11 Nisan 2019 Tarihli ve 30742 Sayılı Resmî Gazetede İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü) EGM tarafından “Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği” yayımlandı. 4 Ağustos 1994 tarihli yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI KURULUŞ, GÖREV VE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ

Bu Yönetmeliğin amacı, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığının kuruluş ve görevleriyle, Teftiş Kurulu Başkanı ve Müfettişlerin atanmaları, görev, yetki ve sorumlulukları, denetlenenlerin yükümlülükleri, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı ile Müfettişlerin çalışma usul ve esaslarını düzenlemektir.

Bu Yönetmelik, Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatı ile taşra teşkilatını kapsar.

KURULUŞ

(1) Başkanlık, Genel Müdüre doğrudan bağlı olup;

a) Başkan,

b) Başkan Yardımcıları,

c) Başkanlık İdari Büro Amirliği,

ç) Çalışma Merkezleri,

d) Müfettişler,

e) Şube Müdürlüklerinden oluşur.

BAĞLILIK

(1) Başkanlık doğrudan Genel Müdüre bağlıdır.

(2) Müfettişler; teftiş, denetleme, inceleme, araştırma, ön inceleme ve disiplin soruşturmalarını Genel Müdür adına yaparlar.

GÖREV MERKEZİ

(1) Başkanlığın görev merkezi Ankara'dır. Müfettişlik hizmetlerinde etkinliği sağlamak üzere gerektiğinde Bakanın onayı ile Ankara dışında gerekli görülen illerde Çalışma Merkezleri ve bunlara bağlı bürolar kurulabilir. Bunlar aynı yolla değiştirilebilir veya kaldırılabilir.

(2) Çalışma Merkezlerinde, Başkanlıkça verilen emirlerin yerine getirilmesi, büro hizmetlerinin yürütülmesi, müfettişlerin büro ile ilişkilerinin düzenlenmesi ve müfettişler arasında uyumlu bir çalışma düzeninin sağlanması amacıyla, bu merkezlerdeki kıdemli Başmüfettişlerden biri Başkanlıkça Koordinatör olarak görevlendirilir.

(3) Müfettişlerin görevlendirilecekleri merkezler, müfettişlerin talebi de dikkate alınarak Başkan tarafından belirlenir.

(4) Çalışma Merkezlerinde, idari işlerin yürütülebilmesi ve hizmetin daha etkin bir şekilde yerine getirilmesi amacıyla geçici veya sürekli personel görevlendirilir.

GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLAR

Başkanlığın görevleri

(1) Başkanlığın görevleri aşağıda gösterilmiştir:

a) Birimlerin amaçlarını etkili ve verimli bir şekilde gerçekleştirme derecesini saptamak, bu maksatla çalışmalarını, çalışma yerlerini, yerleşme durumlarını, kullanılan araç, gereç, silah ve metotları, çalışma esas ve usullerini, yapılan iş ve işlemleri, personelin tutum ve davranışlarının sıfat ve görev gereklerine uygun olup olmadığını ilgili mevzuata göre teftiş etmek.

b) Birimlerde Genel Müdürün onayı üzerine araştırma, ön inceleme ve disiplin soruşturması yapmak; müfettişlerce teftiş, denetleme, inceleme, araştırma, ön inceleme ve disiplin soruşturması sırasında öğrenilen ön inceleme ve disiplin soruşturmasını gerektirir nitelikteki konularda ön inceleme ve disiplin soruşturma emri alınmak suretiyle kanunların verdiği yetkiye dayanarak ön inceleme ve disiplin soruşturması yapmak.

c) Birimlerin amaçlarını daha iyi gerçekleştirmek, mevzuata, plan ve programlara uygun çalışmasını sağlamak amacıyla, çalışmalarda ve uygulamalarda ortaya çıkan mevzuat yetersizliği ve aksaklıklar ile öngörülen amaçlardan ve mevzuattan sapmalar, iç hukukun parçası haline gelmiş insan hakları standartlarına aykırılıklar, eksiklikler ve hatalar varsa veya mevzuat gerçek ihtiyaç ve duruma uygun değilse, bunların nedenlerini ortaya çıkarmak ve düzeltilmesi için uygun çözüm yollarını ve gerekli önerileri hazırlayıp sunmak.

ç) Genel Müdür tarafından müfettişlik göreviyle ilgili olarak verilecek görevlerle kanun, yönetmelik ve diğer mevzuatla verilen teftiş, denetleme ve inceleme işlerini yapmak.

YÖNETMELİK TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ:

pdf.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler