1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Enflasyon Artışı Sonrası Memur Maaş Zamlarının Gerçekçi Olarak Revize Edilmesi İstendi
Enflasyon Artışı Sonrası Memur Maaş Zamlarının Gerçekçi Olarak Revize Edilmesi İstendi

Enflasyon Artışı Sonrası Memur Maaş Zamlarının Gerçekçi Olarak Revize Edilmesi İstendi

2017 Kasım enflasyonunun Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanmasından sonra özellikle memur sendikalarının tepkisi gecikmedi. İsmail Koncuk memur maaş zamlarının gerçekçi olarak rezive edilmesinin şart olduğunu belirtti.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK 2017 Yılı Kasım ayı enflasyonunu da açıkladı ve 1 ay kala enflasyon artışını tamamladı. 2017 Aralık ayı sonrası 3 Ocak'ta net olarak yıllık enflasyon belli olacak ve memurların alacağı zam oranlarına ilaveten enflasyon farkı da belli olacak.

Bugün açıklanan enflasyon oranları sonrasında memur sendikalarının da tepkisi gecikmedi. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kasım ayında yüzde 1.49'luk enflasyon artışının devam etmesinden ve yıllık % 12.98'lik enflasyonun oluşmasından sonra memur maaş zamlarının sorgulanmasını talep etti.

Memur maaşlarına yapılan zamların enflasyondan dolayı giderek eridiğini ve çift hanelerde devam etmesi kesinleşen enflasyondan dolayı memur maaş zamlarının revize edilmesi gerekliliğii vurguladı.

2017 Ocak ayında % 3, 2017 Temmuz'da da % 4'lük zam yapıldığını belirten, ayrıca % 2.92 de enflasyon farkı verildiğini ifade eden Koncuk, Temmuz ayından Kasım'a kadar memur ve emekli maaşlarında kümülatif olarak % 10.12 zam yapıldığını açıkladı.

My Memur olarak geçen ay da belirttiğimiz üzere, gerçek olarak maaşlara yansıması gereken zamlar ile yapılan zamlar arasında fark olduğunu belirtmiştik. Koncuk da bu kapsamda 2016 Kasım ile 2017 Kasım arasındaki 1 yıllık süreçte maaşların % 2.86 oranında eridiğini belirtti ve maaşlarda revizyonun şart olduğunu açıkladı. Koncuk'un açıklamasının tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.