1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Enflasyon Memur ve Emeklilerinin Aylıklarını Eritiyor
Enflasyon Memur ve Emeklilerinin Aylıklarını Eritiyor

Enflasyon Memur ve Emeklilerinin Aylıklarını Eritiyor

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK tarafından enflasyon rakamları sonrasında Temmuz ayı maaşları itibaren maaş kayıpları açıklandı. İşte detaylar.

A+A-

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK Genel Başkanı Bayram Zengin bir basın açıklaması yaparak; bugün TÜİK tarafından % 1,36 olarak açıklanan Temmuz ayı enflasyon oranı ile Temmuz ayında memur ve emekli aylıklarına yapılan artışın % 29’unun geri alındığını ifade etti. BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, TÜİK enflasyon verilerinden sonra memur ve emeklilerin maaş kayıplarına dair açıklamaları şu şekildedir:

Yapılan açıklamada müdahale edildiği kuşkusu taşıdığımız rakamlara göre, TÜİK tarafından Temmuz ayı enflasyon oranı (TÜFE)  % 1,36 olarak açıklanmıştır denildi. Bu durumda memur ve emeklilerinin aylıklarına Temmuz ayında yapılan % 5’lik artışın % 29’u erimiş bulunmaktadır açıklaması yapıldı.

ENFLASYON RAKAMLARI NE DİYOR?

TÜİK tarafından açıklanan rakamlar analiz edildiğinde ortaya ilginç sonuçlar çıkmaktadır. Temmuz ayında gıda ve alkolsüz içecekler gurubunda enflasyon oranı % 1,11 düşmüş gösterilmektedir. Mevsim nedeniyle TÜİK’in sebze ve meyve fiyatlarındaki düşüşü genelleştirmesi ve 82 milyon vatandaşı vejetaryen besleniyor sayma alışkanlığını sürdürmesini anlamak mümkün değildir.

Buna rağmen gıda fiyatlarındaki artış yıllık ortalama artışın 1,5 puan üzerindedir.

ENFLASYON ORANLARINDA OYNAMA VAR MI?

Kamuoyuna yapılan açıklamalar, kamu kurumlarının açıklayacakları ekonomik veriler konusunda baskı altında tutulduklarını göstermektedir. Halen TÜRK-İş ile Hükumet arasında 2019-2020 yılları için toplu sözleşme görüşmelerindeki sorun ve bekleyiş devam etmektedir.

TOPLU SÖZLEŞMEYE 16 AĞUSTOS’A KADAR ARA VERİLDİ!

Memurlarla Hükümet arasında 3 milyon 250 bin memur ile 2 milyon memur emeklisi için 2020-2021 yıllarını kapsayan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos 2019 tarihinde başlamış, ancak 16 Ağustosa kadar ara verilmiştir.

Bu arada yerel seçimlerin sona ermesi ile birlikte çeşitli mal ve hizmetlere zam yağmuru başlamıştır. Elektriğin ardından doğalgaza da % 14,97 oranında zam yapılmıştır. Oysa aynı gün TÜİK tarafından açıklanan Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksinde (YÜFE) ham petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki düşüşün % 12,73 olarak açıklanması oldukça manidardır.

Ekonomik göstergeleri düzeltmek adına kapalı kapılar ardında sürdürülen “gider azaltıcı” ve “gelir artırıcı” düzenleme çalışmaları, doğrudan veya dolaylı vergiler olarak vatandaşlara yansıyacaktır.

TÜİK’in enflasyon oranları ile oynayarak, emek kesiminin haklı taleplerini hafifletmek gibi bir görevi yoktur ve olmamalıdır.

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN TEMMUZ 2019 KAYIPLARI NE KADAR?

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Temmu  ayı enflasyon oranı kapsamında (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur:

12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Temmuz ayında aylığındaki 157,53 TL’lik artışa karşı Temmuz ayı enflasyon kaybı 45,42 TL olmuştur.

9/1 derece ve kadrodaki bir memurun aylığında Temmuz ayındaki erime miktarı 48,68 TL,

7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin aylığında Temmuz ayındaki erime miktarı 55,20 TL,

8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun aylığında Temmuz ayındaki erime miktarı 79,61 TL,

12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin aylığında Temmuz ayındaki erime miktarı 53,41 TL, ’

1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) aylığında Temmuz ayındaki erime miktarı 84,56’dir.  

VERGİ DİLİMİ ADALETSİZLİĞİ DEVAM EDİYOR

Memurların,  peyderpey % 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine geçilmesiyle vergi dilimi kayıpları devam etmektedir.

Toplu sözleşmeye oturmakta olan sendikaların üyelerinin ve memurların sesine kulak vererek, vergi dilimi kayıpların karşılanması için kamu işçilerinde olduğu Denge Ödeneği talep etmeleri elzemdir.

Ramazan Bayramında ikramiye talepleri karşılanmayan memurların, Kurban Bayramı öncesinde ikramiye haklarının karşılanması için tüm memurlar,  başta üyesi oldukları sendikaları ve siyasi partiler olmak üzere Kabine üzerinde baskılarını yoğunlaştırmalıdır.

1 Ağustosta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde, başta en düşük memur aylığının yoksulluk sınırına yükseltilmesi ve ikramiye hakkı olmak üzere, refah payı ve vergi kayıpları telafi edilmediği, ek gösterge ve katsayı adaletsizliği giderilmediği takdirde toplu sözleşme masası boykot edilmeli, toplu sözleşme imza edilmemelidir denildi.

memur-maas-001.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler