Enflasyon Rakamları Sonrası Memur ve Emeklilerin Nisan Ayı Maaş Kayıpları Ne Kadar?

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) tarafından yapılan açıklamada 2019 yılı Nisan ayı enflasyon rakamları sonrası memur ve emeklilerin maaş kayıplarına dair önemli ayrıntılar ele alındı. İşte tüm detaylar!

featured

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu “BASK” 2019 Nisan ayı memur ayı memur ve emekli maaş kayıplarına dair detaylar açıklandı. “memur ve emeklilerinin Nisan 2019 kayıpları ne kadar?” olduğuna dair ayrıntılı açıklama yapan Konfederasyon Nisan enflasyonunun memur ve emeklinin cebini boşalttığı açıklaması yapıldı.

BASK Genel Başkanı Bayram ZENGİN, Nisan 2019 dönemi enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; memur ve emeklilerinin 2019 yılının ilk dört ayındaki enflasyon kayıplarının, Ocak ayında verilen % 4 oranındaki artışı aştığını, memur ve emeklilerinin alacaklı hale geldiğini ifade etti.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, Nisan ayında enflasyon (TÜFE)  % 1,69 artmıştır. TÜİK’e göre 2019 yılının ilk dört ayında TÜFE enflasyonu % 3.99 olmuştur. Kasım ayından beri enflasyon oranına çekilen ayarın, Nisan ayında da farklı şekillerde devam ettirildiği anlaşılmaktadır.

ZENGİN: MUTFAKTA YANGIN BÜYÜYOR!

TÜİK enflasyon rakamları incelendiğinde, Nisan ayında, harcama gurubu ağırlığı % 23.29 olan gıda ve alkolsüz içeceklerdeki aylık enflasyon artışının % 1,40 olduğu görülmektedir.

2019 yılının ilk dört ayında, harcama gurubunun ¼’üne karşılık gelen gıda ve alkolsüz içecek harcamalarındaki artışın % 11,54 olması ayrıca düşündürücüdür. Bu oran memur ve emekli mutfağının gerçek enflasyonudur.

Yine TÜİK’e göre bir önceki yılın Nisan ayında gıda ve alkolsüz içeceklerde artış % 31,86 ile yıllık enflasyonun 12,9 puan daha üzerindedir. TÜİK’in açıkladığı ısmarlama oranlar bile memur ve emekli için mutfaktaki yangının büyümeye devam ettiğini göstermektedir.

Yetkilileri ve sendikaları ücretlilerin ve emeklilerin mutfak maliyetlerini araştırmaya, çaresizliklerini anlamaya, iktidarı empati yaparak çare bulmaya çağırıyoruz.

DOLAYLI VERGİLER BÜTÇENİN % 67.8’i

Memur ve emeklileri ile ücretlilere üzerinde dolaylı vergiler ile soyguna devam edilmektedir denildi. Dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki payı OECD ülkelerinde % 35-46 iken, Türkiye’de bu oranın 2019 yılı bütçesinde % 67.8 olması nasıl soyulduğumuzun göstergesidir.

Memur ve emeklileri gelirlerinin tamamını ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla harcadıklarından, mal ve hizmetler üzerindeki dolaysız vergiler gelir dağılımındaki adaletsizliği artırmaktadır.

Bu ortamda Hazine ve Maliye Bakanının vergiyi tabana yayma projesinin memur ve emeklileri ile ücretlilere bir faydası olmayacağı açıktır.

Çünkü ne zaman verginin tabana yayılmasından bahsedilse, tavandakiler rahatlatılmakta, tabandaki ücretinden başka geliri olmayanların külfeti ağırlaşmaktadır

Memur ve emeklileri ile ücretliler, bahsedilen projenin “köprüden geçenden 10 akçe, geçmeyenden 20 akçe” alan Deli Dumrul’un çağdaş versiyonu olmasından korkmaktadır.

Türkiye’de kamu maliyesinde açıklar ve finansman ihtiyacı arttıkça, KDV, ÖTV, ÖİV vb dolaysız vergilerin artırılması tercih edildiği açıktır. Çünkü dolaysız vergilerin ağırlığı vatandaşlar tarafından fark edilmediğinden, soygunun kurbanları başta memurlar ve emeklileri olmak üzere dar gelirliler olmaktadır. Bu soyguna ve adaletsizliğe son verilmelidir.

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN NİSAN 2019 KAYIPLARI NE KADAR?

Ocak ayında memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan % 4’lük artış, dönemin bitmesine iki ay kala erimiş, memur ve emeklileri kümülatif bazda alacaklı hale gelmiştir.

BASK/AR-GE Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Nisan ayı enflasyon oranına göre (aile ve çocuk yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların kayıpları özeti şudur:

12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin toplu sözleşme gereği Ocak ayında aylığındaki 113,81 TL’lik artışa karşı Nisan ayı enflasyon kaybı 125,03 TL olmuş, dönemin bitmesine iki ay kala hizmetli 12,21 TL alacaklı hale gelmiştir.

9/1 derece ve kadrodaki bir memurun aylığında Nisan ayındaki erime miktarı 135,05 TL’dir.

7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin aylığında Nisan ayındaki erime miktarı 153,16 TL’dir.

8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun aylığında Nisan ayındaki erime miktarı 220,87 TL’dir.

12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin aylığında Nisan ayındaki erime miktarı 148,18 TL’dir.

1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) aylığında Nisan ayındaki erime miktarı 234,61 TL’dir.

KAMU PERSONELİ DANIŞMA KURULU TOPLANTISINDAN HALA HABER YOK

Mart ayında yapılması gereken Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısının seçimlerin üzerinden bir ay geçmesine rağmen hala yapılmaması, Ağustos ayında başlayacak toplu sözleşme görüşmelerinde memur ve emeklilerinin taleplerinin yine karşılanmayacağına işaret etmektedir.

Memurlar yetkili sendikalardan bu peşkeşin hesabını soracaktır ve sormalıdır.

3600 EK GÖSTERGEDEN VAZ MI GEÇİLDİ?

24 Haziran seçimlerinden beri 10 aydır bir türlü gündeme gelmeyen 3600 ek gösterge vaadinin, tüm memurları kapsayarak ek gösterge ve katsayı adaletsizliğini ortadan kaldıracak şekilde yasal düzenleme ile hayata geçirilmesi talep edildi.

memur-maas.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Enflasyon Rakamları Sonrası Memur ve Emeklilerin Nisan Ayı Maaş Kayıpları Ne Kadar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!