1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Engelli Öğretmen Adayları MEB Bakanından 3 Bin 500 Kontenjan Talebi
Engelli Öğretmen Adayları MEB Bakanından 3 Bin 500 Kontenjan Talebi

Engelli Öğretmen Adayları MEB Bakanından 3 Bin 500 Kontenjan Talebi

Atama bekleyen 3500 engelli öğretmen adayı alım yapılacak kontenjan sayısının artırılmasını talep ediyor.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığının 2019 bütçesinin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulunda MEB Bakanı Ziya Selçuk’ un, 2019 Ocak ayında engelli öğretmen ataması yapılacağını ifade etmesi atama bekleyen engelli öğretmen adayları tarafından sevinçle karşılanmıştı. Ancak 2018 yılı Aralık ayının son haftasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2019 Ocak ayında alım yapılacak engelli öğretmen sayısı 500 olarak ilan edildi. Atama bekleyen yaklaşık 3500 engelli öğretmen adayı büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Çünkü alım yapılacak sayı çok az ve bu sayı ile birçok branşa kontenjan açılması çok zor görülmektedir.

Aslında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53. maddesinde engelli personel atamalarının bütçe sınırlamasına tabi olmadan yapılacağı belirtilmektedir. Yasaya göre de herhangi bir sınıra tabi olmaması gereken engelli atamalarında, yaklaşık 3500 engelli öğretmen adayı atama beklerken bu sayının 500 ile sınırlandırılmaması gerekmektedir. Bu sebeple 2019 Ocak Engelli öğretmen ataması 500 değil 3500 olarak yapılmalıdır.

Seslerini duyurmak için her yolu deneyen; evladıyla geçim mücadelesi veren kanser hastası Ayşegül öğretmen, markette çalışan, tansiyon ve şeker hastası Güneş öğretmen, günlük 5 liraya araba yıkayan Mehmet öğretmen seslerini duyurabilmek adına ellerinde atama beklediklerini ifade ettikleri yazılı dövizlerle Milli Eğitim Bakanlığı önünde haklı taleplerini dile getirdi. Zaten engelli oldukları için yalnızlığa terkedilmiş olan engelli öğretmen adaylarının aslında hepsinin ortak bir isteği öğrencilerine kavuşmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşayabilecek ekonomik özgürlüğe kavuşmak.

Ayrıca birkaç kişilik grupta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’la görüşme yaparak mağduriyetlerini dile getirdi. Bakanın kendilerini güzel karşıladığını ve bu konuyla yakından ilgileneceğini ifade etmesi umutlandırmıştır.

MyMemur olarak Anayasamızın sosyal devlet anlayışı kapsamında verilen 500 kontenjanı kabul etmiyor branş ayrımı gözetmeden öğretmen yeterliliğine sahip, başvurusu alınan ve sayısı bir avuç bile olmayan yaklaşık 3500 engelli öğretmenin atanmasını talep ediyoruz.

img-20190109-wa0013.jpgimg-20190109-wa0006.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler