1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Engelli Öğretmen Atamasına Kimler Başvuru Yapabilir, Kimler Başvuru Yapamaz
Engelli Öğretmen Atamasına Kimler Başvuru Yapabilir, Kimler Başvuru Yapamaz

Engelli Öğretmen Atamasına Kimler Başvuru Yapabilir, Kimler Başvuru Yapamaz

Engelli Öğretmen Atamasına Kimler Başvuru Yapabilir? Engelli Öğretmen Atamasına Kimler Başvuru Yapamaz? My Memur olarak bu iki husus hakkında ki sorulara cevap arayacağız.

A+A-

30 Ocak 2019 tarihinde MEB Personele Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan duyuru ve kontenjan listesine göre Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerine ve Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde EKPSS sonucuna göre 750 engelli öğretmen ataması başvuruları 3-7 Şubat 2020 tarihlerinde alınacak olup 11 Şubat 2020 tarihinde ise atamaları yapılacaktır.

MyMemur iletişim hattına çok sayıda gelen sorular neticesinde Engelli Öğretmen Atamasına Kimler Başvuru Yapabilir, Kimler Başvuru Yapamaz sorularına cevap aramaya çalışacağız. Ancak burada yapılan açıklamalar duyuru ve kanun metinlerinden yapılan çıkarımlara dayanmaktadır.

Engelli Öğretmen Atamasına Kimler Başvuru Yapabilir?

657 sayılı Devlet Memurluğuna atanma şartlarını taşıyanlar.

Türk vatandaşı olanlar.

2016 veya 2018 yıllarında yapılan EKPSS Lisans Düzeyi 50 ve daha üzeri puan almış olanlar. (Her iki sınava giren adaylar açısından daha yüksek olan EKPSS sonucuna göre işlem yapılacaktır.)

Lisans mezuniyetinin, öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararına uygun olanlar.

Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birini başarıyla tamamlamış olanlar.

En az %40 ve üzeri Engelli Sağlık Kurulu Raporuna sahip olanlar Engelli Öğretmen Atamasına Kimler Başvuru Yapabilecektir.

 

Engelli Öğretmen Atamasına Kimler Başvuru Yapamaz?

Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almış olanlar.

Öğretmenliğe daha önce atandığı hâlde görevine başlamamış olanlar bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla atama tarihinden itibaren 1 (bir) yıllık bekleme süresini doldurmamış olanlar.

Sağlık nedeniyle görevine son verilenler hariç olmak üzere, adaylık dönemi içinde görevine son verilenler bakımından, görevden ayrıldıkları tarih ile başvurunun son günü itibarıyla 3 (üç) yıllık bekleme süresini doldurmamış olanlar.

Halen Bakanlığımız veya diğer kamu kurumlarında öğretmen ünvanlı kadrolarda çalışmakta olanlar, 07/02/2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin birinci fıkrası gereği bu duyuru kapsamında başvuruda bulunamayacaktır.

(Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin birinci fıkrası ‘’MADDE 14- Halen memur olarak çalışmakta olanlar, başka hizmet sınıfı kapsamındaki kadrolar ile bulundukları kadrolardan farklı olmak kaydıyla mezunu oldukları eğitim programları itibarıyla ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolar hariç olmak üzere bu Yönetmelik kapsamında yerleştirme işlemlerine başvuramaz, yerleştirilseler dahi atamaları yapılamaz’’ hükmü gereği 10‘uncu maddenin yorumu, herhangi bir kamu kuruluşunda öğretmen ünvanlı kadrolarda çalışmakta olanlar başvuruda bulunamayacaktır.)

07/02/2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde EKPSS sonucuna göre herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar bu duyuru kapsamında yapılacak yerleştirmelere geçerliliği devam eden aynı eğitim düzeyine ait EKPSS puanı ile başvuru yapamayacaktır.

02.02.2018 tarihli ve 30320 sayılı “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” gereği, EKPSS puanı veya kura sonucuna göre herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar, daha sonra yapılacak yerleştirmelere, geçerliliği devam eden aynı eğitim düzeyine ait EKPSS puanı veya kura kaydıyla tercih yapamazlar denilmektedir.

(11’inci maddenin yorumu, geçerliliği devam eden aynı eğitim düzeyine ait EKPSS puanı yani 2016 EKPSS puanıyla herhangi bir kamu kuruluşuna yerleşen yine 2016 EKPSS puanıyla bu atamaya başvuru yapamayacaktır. Ve yine 2018 EKPSS puanıyla herhangi bir kamu kuruluşuna yerleşen yine 2018 EKPSS puanıyla bu atamaya başvuru yapamayacaktır.

Duyuru ilan metni ve kontenjan listesi için TIKLAYINIZ.

My Memur Haber
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler