1. HABERLER

  2. İŞ İLANLARI

  3. ENGELLİ PERSONEL ALIMI

  4. Engelli Öğretmenlerin Özür Tayini Talebi
Engelli Öğretmenlerin Özür Tayini Talebi

Engelli Öğretmenlerin Özür Tayini Talebi

2019 yılı Ağustos ayı özür tayini birinci aşama başvuruları yapıldı. Sıra ikinci aşamada. Fakat bir eksik var ve engelli öğretmenlerin yönetmelik gereği hakkı olan tayin başvurusu yapamama durumu görmezden geliniyor. İşte detaylar.

A+A-

My Memur olarak engelli öğretmen adaylarının haklı taleplerini gündeme getiriyoruz. Özür grubu atamalarının ilk aşamasının tamamlanmasından sonra ikinci aşama olan tercihlere geçilecek fakat bazı engelli öğretmenler başvuru bile yapamadı. İşte detaylar:

2019 yılı Ağustos Özür grubu tayinlerine MEB engelli öğretmenlere tayin hakkı tanıdı. Fakat engelli öğretmenler yeni atandıkları için hizmet puanları henüz yok yani sıfırdır. Engelli öğretmenler Ailelerinin yanına gelmek istiyor şehir dışında hayatlarını tek başına idam ettirmekte aşırı zorluk çekiyorlar.

Engel durumundan dolayı Tayin hakkı var lakin hizmet puanımızın olmaması bizim tayin işi zorlaştırıyor. Halbuki yönetmelikte şu hükümler yer almaktadır.

1655 Sayılı Devlet Memurlarının Yer Değiştirmeleri Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik’in Ek 3. Maddesinde belirtilen “İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir. Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan KISITLAYICI HÜKÜMLERE TABİ OLMAKSIZIN kurumların kadro imkânları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanır.” denmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı “MEB” bu yönetmeliğe karşı gelerek bizlerden hizmet puanı talep ediyor. Engelli öğretmenlerin ilgili yönetmelik hükümleri gereği gerek Milli Eğitim Bakanlığının gerekse eğitim sendikalarının öğretmenlerin bu haklı sesini duyması gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler