Engelli Personel Alımı Kotasının Kamuda ve Özel Sektörde Artırılması Yeni Kanun Teklifi Verildi

Kamu ve özel sektörde yüzde 3 olan engelli kotasının artırılması için TBMM’ye yeni kanun teklifi verildi. Teklif ile özel sektörde engelli personel alımı kotasının % 5, kamuda % 6’ya çıkarılması TBMM’ye gelecek.

56766
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

4857 Sayılı İş Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Kanun teklifi ile elli veya daha fazla işçi çalıştıran özel sektör işyerlerinde yüzde üç olan engelli çalıştırma yükümlülüğünün yüzde beşe, kamu işyerlerinde % 4 olan engelli çalıştırma yükümlülüğünün % 6’ya çıkarılması amaçlanmaktadır.

Kanun teklifinin gerekçesi olarak şunlara yer verildi: Engellilerimiz hayatları boyunca eğitimden, sosyal hayata katılıma kadar pek çok sorunla baş etmek zorunda bırakılmakta ve ayrımcılığa maruz kalmaktadır. Bu ayrımcılığın en belirgin olduğu alanların başında da çalışma hayatı gelmektedir. Engellilerimiz adeta çalışma hayatının dışında tutulmakta, iş verilmemekte, çalışma hakkından yararlanamamaktadırlar.

Engelli bireylerimizin Anayasamızın 10’uncu maddesinde yazılı olan pozitif ayrımcılık çerçevesinde kimseye muhtaç olmadan bağımsız ve onurlu bir şekilde hayatlarını sürdürebilmelerini sağlamanın en rasyonel yolu, onların çalışma yaşamına girebilmelerini temin edebilmekten geçmektedir. Anayasamızın dibacesinde yazılı olduğu üzere sosyal devlet olmanın gereklerinden biri engellilerimizin çalışma yaşamının içinde aktif olarak yer almalarının sağlanmasıdır.

Engelli bireylerimizin çalışma hayatına katılabilmesi için kanun koyucu 4857 sayılı İş Kanununda düzenleme yaparak özel sektör işyerleri ve kamu için kotalar belirlemiştir. Ancak var olan bu kotalara rağmen gerek özel sektör iş yerlerinin engelli bireyleri çalıştırmaktan kaçınması, gerek iktidarın engelli kotasının uygulanması konusundaki isteksizliği engellilerimizin yeterli istihdam düzeyine ulaşmasının önüne geçmektedir. Bu açıdan Engellilerimizin istihdama katılamaması temel insan hakkı olan çalışma hakkının da ihlali anlamına gelmektedir.

Bireylerin fiziksel ve sosyal yönden varlığını sürdürebilmesi çoğu zaman yeterli gelir elde edebileceği bir işe sahip olmasına bağlıdır. Dolayısıyla bir iş bulup çalışmak, engelli bireyler açısından da sürekli ve düzenli bir gelire sahip olabilmenin ön koşuludur. Halihazırda toplumsal dışlanmaya maruz bırakılan engellilerimizin çalışma hayatına katılmalarının sağlanması ve teşvik edilmesi, engellilerimizin normal bir hayat sürebilmeleri ve toplumla bütünleşmeleri açısından elzemdir. Kamuda ve özel sektörde İş Kanunu ile uygulanan asgari engelli personel çalıştırma oranının artırılmasıyla Anayasamızda yazılı olan pozitif ayrımcılığın daha kuvvetle vurgulanmış olacağı ve bu uygulamanın engelli istihdamını teşvik edeceği değerlendirilmektedir.

4857 SAYILI İŞ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 4857 sayılı Kanunun 30’uncu maddesinde yer alan “yüzde üç” ibaresi “yüzde “yüzde dört” ibaresi “yüzde altı” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanlığı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0