1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Engelli personel çalıştırmayan işyerlerine büyük ceza.
Engelli personel çalıştırmayan işyerlerine büyük ceza.

Engelli personel çalıştırmayan işyerlerine büyük ceza.

Engelli personel çalıştırmayan işyerlerine büyük ceza.

A+A-

İş kanunun 30.maddesine göre işletmenin bulunduğu il sınırları içerisinde 50 ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinin özel sektör için %3 kamu sektörü için %4 oranında engelli personel, % 2 oranında ise eski hükümlü işçiyi meslek , beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakta yükümlüdür.

Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen işyerlerine 101.madde ye göre belirlenen 1903 TL  ceza kesilecegi ve bu cezanın 2015 tarihinde 2096 TL' ye çıkacağı bildirilmiştir.

İşyerlerinin elaman taleplerini İŞ-KUR 'a bildirmeleri gerekmektedir. aynı şekilde iş başvurusu yapacak adaylarında İş-Kur'a başvurmaları gerekmektedir.İŞ-KUR tarafından görevlendirilen uzmanın bu kategorideki iş başvurusu yapan adayları mülakat usulü değerlendireceklerini ve işçi -işveren için uygun olan  koşulların belirlenip her iki taraf için sonuçlandıralacağını yapılan son İŞ-KUR düzenlenmesi  ile karar alınmıştır. 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.