1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Engelliler Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?
Engelliler Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

Engelliler Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

Engelli olan kişi eğer malulen emekli ise meslek hastalığı veya iş kazası sonucunda, çalışma gücünün en az yüzde 10’unu kaybettiyse, Sosyal Güvenlik Kurumundan iş göremez ödemesi alıyorsa, aldığı paraya ve aylığa göre sağlık hizmetlerinden faydalanır.

A+A-

Bunun dışındaki kişiler ise tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık raporu ve engelli oranı yüzde 40’tan fazla olanlar yaşadıkları yerdeki Kaymakamlığın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına, kendilerine engelli aylığı bağlanması için başvuruda bulunabilir. Başvurusu kabul edilen engelli vatandaşlar kendilerine bağlanan engelli aylığının yanında aylık aldıkları süre boyunca sağlık hizmetlerinden ücret ödemeden yararlanabilir.

Engelli oranı yüzde 40’tan fazla olmasına rağmen gelir durumundan dolayı engelli aylığı başvurusu reddedilen vatandaş ise brüt asgari ücret miktarının yüzde 3’ü oranında GSS primi ödeyerek sağlık hizmetlerini kullanabilir.

Engelli oranı yüzde 40’tan düşük olduğu için engelli aylığına başvuramayan vatandaşların ise gelir testi yaptırması gerekmektedir. Vatandaşlar gelir testi için Kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurabilir. Gelir testinin sonucuna göre aile içinde kişi başına düşen aylık gelir, brüt asgari ücretin üçte birinden az ise engelli vatandaş herhangi bir ücret ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Şartları Nelerdir?

  • Kişi başı aylık gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması.
  • Tam teşekkülü hastaneden yüzde kaç engelli olduğunu beyan eden sağlık raporu.

Özel Hastanelerden Yararlanabilirler Mi?

Özel hastanelerin yönetmeliğinde bina işletme ve cihaz standartlarına ilişkin olarak engelli sağlığına ve engellilerin sağlık cihazlarına ulaşmasında katı kurallar bulunmaktadır. Eski hastaneler şartlar el verdikçe bunu uygulamakta, yeni özel hastanelerin ise hepsi bu kuralları uygulamak zorundadır.

Özel veya devlet hastanesi fark etmeksizin engelli vatandaşlara muayene sırasında öncelik tanınmaktadır. Ayrıca kan verilmesi, röntgen çekilmesi, EKO, EKG, EMG gibi işlemler yapılmasında da engelli bireylere öncelik tanınmaktadır.

Buna göre engelli vatandaşlar istedikleri taktirde özel hastanelerden yararlanabilmektedirler. Hastanelerde de engelli vatandaşların hizmete ulaşması için çeşitli kolaylıklarda sağlanmaktadır.

Engelliler GSS Primi Öderler Mi?

Genel Sağlık Primi (GSS) ödemesinde engellilik derecesi önemli bir kriterdir. Engelli oranı yüzde 40’tan fazla olan vatandaş GSS primi ödemez. Engelli oranı yüzde 40’tan fazla olmasına rağmen gelir durumundan dolayı engelli aylığı alamayan vatandaş ise brüt asgari ücretin yüzde 3’ü GSS primi ödemesi yapar. Engelli oranı yüzde 40’tan az olduğu için engelli aylığına başvuramayan kişilerin ise gelir testi yaptıktan sonraki durumları GSS ödemelerinde belirleyici unsur olacaktır.

Bunlara ek olarak sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen ancak hiçbir güvencesi olmayan vatandaşında, aylık brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranında GSS primi ödemesi gerekmektedir. Bu ödemeyi yaptıktan sonra başka bir ödemeye gerek kalmaksızın sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.