1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Engellilik Kutlanmaz, Engelleri Aşmak Gerekir
Engellilik Kutlanmaz, Engelleri Aşmak Gerekir

Engellilik Kutlanmaz, Engelleri Aşmak Gerekir

Anadolu Eğitim Sen tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde anlamlı paylaşım yapıldı. Engellilik kutlanmaz, engelleri aşmak gerekir başlığıyla hazırlanan haber için tıklayınız.

A+A-

AES tarafından yapılan açıklamada 3 Aralık Dünya Engelliler gününün tarihine değinildi. Ypaılan açıklamada Birleşmiş Milletler tarafından 1992 Yılından başlayarak Dünya Engelliler Günü ilan edilen 3 Aralık, ülkemizde adeta bayram gibi kutlanmaktadır denildi. Bu özel gün kutlamaya değil, empati yapmaya, çözüm üretmeye bir vesile olmsı gerektiği vurgulandı.

Ekonomik, sosyal hayat, eğitim ve istihdam başlıklarında büyük zorluklara muhatap olan engellilerimiz, aileleriyle birlikte nüfusumuzun % 25’lik dilimiyle her gün, her an mağdur durumda olduğu belirtildi.

Doğal nedenler kadar kazaların, ihmallerin de neden olduğu engelli olma hali yalnızca kaza-kader boyutuyla ele alınamaz. Engelli nüfusumuzun önemli bir kısmı önlenebilir kazalar, erken teşhisle tedavi edilebilir hastalıklar, akraba evlilikleri ile gebelik-doğum sırasındaki komplikasyonlar yüzünden engellidir.

Sosyal devletin görevleri arasında; engellileri rehabilite etmek, hayata kazandırmak kadar ve bu sayıya yenilerinin eklenmemesi için tedbirler almak vardır.

Uygulamaya bakılacak olursa AB hayalinde dönük bir adım gibi duran engelli istihdamını düzenleyen yasalar maalesef işletilememektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, kamu kurum ve kuruluşları kadrolarında % 3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. Güncel verilere baktığımız zaman; kamuda istihdam edilmesi gereken engelli personel kadrosunun yaklaşık %20’si boştur.

Atama bekleyen memur adaylarının bir kısmı EKPSS belgeli, eğitim fakültesi mezunu, formasyonlu öğretmen olup kadrolu atanmalarıyla engelli öğrencilere rol modeli olacaklardır.

Engelliler bizimle yaşıyor ve hayatın içindeler. Ayrıcalık değil, hayata karışmak, üretmek için bir fırsat istiyorlar, yasalarca korunan haklarını talep ediyorlar. İşçi, memur, öğretmen olarak istihdam edilen, kendilerine sağlanan haklar ölçüsünde bir meslek sahibi olan engelli vatandaşlarımızın sorunları da iş bulmakla sonlanmıyor.

Birçok kurumda hatta okulda engelli rampası ve asansör donanımı ya eksik ya da işlevsizdir. Atama, tayin ve nöbet uygulamalarında pozitif ayrımcılığı hak eden engellilere “İş bulduğuna şükret!” denemez.

Aynı şekilde sorumluluk vermeyerek değersizleştirmek, engeli nedeniyle zorlanacağı işleri yüklemek, “Bir köşede otur ve maaşını al demek!” de engelli çalışanların zaman zaman uğradığı psikolojik saldırılar arasındadır, suçtur.

3 Aralık nedeniyle hatırlanan, yılın 364 günü YOK sayılan engelliler, bizim aile üyelerimiz ve değerli iş gücümüzdür. AES, onları yok sayarak hamaset içinde gün kutlayanları asli görevlerini yapmaya çağırdı. 3 Aralık Dünya Engelliler günü farkındalık yaratsın, engelli hakları en kısa zamanda iade edilsin, dileriz.

Anadolu Eğitim Sendikası mücadelesinin bu yönde süreceğini, engelleri birlikte ve örgütlenerek kaldıracağını ifade etti.

Dünya Engelliler Günü nedeniyle birlikte yaşama ilkesinin hayata geçirilmesi için herkesi duyarlılığa, adım atmaya, engel çıkarmaktan vazgeçmeye çağrıldı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler