1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Entel Köy Efe Köye Karşı Filmi Gerçeğe Dönüşüyor
Entel Köy Efe Köye Karşı Filmi Gerçeğe Dönüşüyor

Entel Köy Efe Köye Karşı Filmi Gerçeğe Dönüşüyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığından Yapılan Açıklamaya Göre Akdeniz Bölgesinde her şey dahil paketlerin artmasıyla oluşan yığılmaları farklı turizm türlerine yönlendirilerek çeşitlilik sağlanması ve ülkemizde unutulmaya yüz tutmuş güzelliklerin tekrar hatırl

A+A-

Entel Köy Efe Köye Karşı Filmi Gerçeğe Dönüşüyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığından Yapılan Açıklamaya Göre Akdeniz Bölgesinde her şey dahil paketlerin artmasıyla oluşan yığılmaları farklı turizm türlerine yönlendirilerek çeşitlilik sağlanması ve ülkemizde unutulmaya yüz tutmuş güzelliklerin tekrar hatırlatılarak hak ettiği değeri kazandırılması amaçlanmaktadır.

Yapılan açıklamada Tatil cenneti Akdeniz Eko turizm, eski yapılar, floristik açıdan zengin, zengin yaban hayatı ve yüksek peyzaj değerine sahip yer olan İbradı Havzasının turizme kazandırılması. Bölgede bozulmamış mimari eserlerin tekrar kazandırılması amaçlanmaktadır.

Orman ve Su İşleri Bakanlığının Açıklamaları Şöyle;

Ülkemizin Tatil Cenneti Akdeniz Artık Eko turizmin De Merkezi Oluyor…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Akdeniz Bölgesi için alternatif bir turizm projesi daha geliştirdi. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa gerçekleştirilecek projeyle ülkemizin tatil cenneti olan Akdeniz artık eko turizmin de merkezi olacak.

Bölgenin Rekabet Gücü Artırılacak

Projenin tamamlanması ile Akseki-İbradı Havzasında ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde eko turizm kapsamında bir ürün olarak botanik turu oluşturulması, bölgenin doğal ve kültürel değerlerine dikkat çekilmesi, turistlere kaliteli hizmet sunulması, yöre halkının tabiat bilincinin artırılması, ulusal ve yöre ekonomisine katkı sağlanması gibi unsurlar hedefleniyor.

Ayrıca proje bölgede alternatif turizmin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesine, ulusal ve uluslararası ölçekte bölgenin markalaşmasına, çevreye duyarlı turizm faaliyetlerinin aktif sezon dışına yayılmasına, etkin bir tanıtım ve pazarlama ile bölgenin rekabet gücünün artırılmasına, bölgenin doğal ve kültürel kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kalkınmasına da destek olacak.

Alternatif Turizm Olarak Botanik Turizmi

Alternatif turizmin bir seçeneği olan botanik turizmi alt yapısı olmayan, yeni yeni sınırlı sayıda küçük gruplar halinde bir turizm faaliyeti olarak yapılıyor.

Ülkemizin değerli bir tatil cenneti olan Akdeniz Bölgesi yaz mevsiminde deniz, kum ve güneş turizminde her şey dahil sistemi ile hizmet veriyor. Bu mevcut durum coğrafik, mevsimsel ve kitlesel yığılmalara sebep oluyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı hayata geçirdiği proje ile alternatif turizm olarak botanik turizminin alt yapısını oluşturmayı hedefliyor. Böylece turizm sektörü coğrafik, mevsimsel ve hedef kitle olarak yeni bir boyut kazanacak.

Eşsiz Güzelliklere Sahip İbradı Havzası Hak Ettiği Değere Kavuşacak

Proje alanı olarak seçilen İbradı Havzası düğmeli evleri, özgün ve bozulmamış mimari yapısı, sahil şeridine göre özellikle yaz aylarında daha serin ve kuru bir havaya sahip olması, floristik açıdan oldukça zengin olması, zengin yaban hayatı ve yüksek peyzaj değerine sahip bir yer olma özelliği taşıyor. Buna rağmen hak ettiği değeri göremeyen bu eşsiz yerin uygulamaya konulan proje ile gereken tanıtımının ve pazarlama faaliyetlerinin yapılması planlanıyor.

Bitki çeşitliliği bakımından çok zengin olan Akseki ve İbradı Havzasında özellikle bitkilerde çiçeklenmenin görüldüğü ilk ve sonbahar mevsimlerinde bitki meraklıları için önemli bitki türlerine göre yürüyüş rotaları tespit edilerek, rahat yürünecek şekilde düzenlenecek, gerekli uyarı ve bilgilendirme levhaları ile donatılacak.

Böylece doğal alanlar korunurken bitki meraklıları içinde çok özel rotalar belirlenecek ve doyurucu bir ziyaret gerçekleştirmeleri sağlanmış olacak.

Bölgenin Otantik Kalmasına Katkı Sağlanacak

Yörede kendine has henüz bozulmamış diyebileceğimiz yerel mimari yapılanmada önemli bir değer olan düğmeli evlerden 2 tanesi örnek konaklama ünitesi olarak düzenlenecek. Böylece söz konusu turistik alanda hem daha fazla turistin kalmasına olanak sağlanacak hem de yöre insanına yerel mimarinin ne kadar önemli olduğu anlatılacak. Proje sayesinde bölgenin otantik kalmasına da katkı sağlanacak

Her türlü eğitim ve tanıtım çalışmaları ile bölgenin doğal ve kültürel değerlerine dikkat çekilecek. Yörenin tanıtımı ve pazarlanma faaliyetleri yapılarak ulusal ve uluslararası ölçekte markalaşmasına önemli bir destek verilecek. Böylece ulusal ve yöre ekonomisine artı bir değer sağlanmış olunacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.