Erasmus Programı Nedir? Kimler Başvurabilir?

Erasmus Program’ı İçin Gereken Şartlar Nelerdir? Kimler Başvuru Yapabilir? Avantajları Nelerdir? İşte tüm detaylar!

65936
Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erasmus Programı Nedir? Kimler Başvurabilir?

Erasmus Programı Nedir? Kimler Başvurabilir?
Erasmus Programı Nedir? Kimler Başvurabilir?

Erasmus; Avrupa’nın farklı ülkelerinde hem öğrencilik hem de akademisyenlik yapmış olan, Rönesans döneminin önemli bilim adamlarından olan Erasmusdan ismi alınmıştır.

Avrupa’da bulunan üniversiteler ve Türkiye’de bulunan üniversiteler arasında gerçekleşen, 3 ile 12 aylık süreçlerde geçerli olan öğrenci değişim programlarından birisidir. Erasmus, sadece öğrenciler için değil üniversitelerin akademik personelleri içinde geçerli olan bir sistemdir. Bu öğrenci değişim programı ile yurtdışına çıkan öğrenci- akademik personellere karşılıksız şekilde burs verilmektedir.

Erasmus;

 • Yabancı dil öğrenme amacı olarak düşünülmemelidir.
 • Tamamı ile burslu sayılabilecek bir program değildir.
 • Karşılığında diploma sahibi olabileceğiniz bir program değildir.
 • Araştırmaya yönelik çalışmalar yapabileceğiniz bir program değildir.

Erasmus Program’ı için Gereken Şartlar Nelerdir?

Erasmus Program’ı için Gereken Şartlar Nelerdir?
Erasmus Program’ı için Gereken Şartlar Nelerdir?

Erasmus programına katılabilmek için bir takım özellikleri taşıyor olmanız gerekmektedir. Bu özellikler;

 • Erasmus içeriğinde bulunduran bir yükseköğretim kurumunda okumak
 • Minimum ön lisans öğrencisi olmak
 • Üniversitelerin 1. Sınıfını tamamlamış olmanız gerekmektedir. Tabi bu seçenek hazırlık sınıfları için geçerli değildir.
 • Öğrencilerin okuduğu bölümler ile ilgili, kurumların arasında belirli bir anlaşma olması
 • Ulusal kriterleri üstünde barındırabilme
 • Ve daha önce Erasmus yararlanmamış olmanız gerekmektedir.

Erasmus Programına Kimler Başvuru Yapabilir?

Erasmus Programına Kimler Başvuru Yapabilir?
Erasmus Programına Kimler Başvuru Yapabilir?

Erasmus programına katılabilmek için gereken şartları taşımış olsanız bile, öğretim yıllarına göre bazı bir takım gerekliliklerinde yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu gereklilikler;

 • Lisans öğrencisi durumunda olan öğrencilerin 4’lük sistem üzerinden minimum 2.00 ortalamayı yakalamış olması gerekmektedir.
 • Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi iseniz 4’lük sistem üzerinden 2.50 ortalama yapmanız gerekmektedir.
 • Yabancı dil bilgisi ve not ortalaması, Erasmus başvurunuzu %50 oranında etkilemektedir.
 • Yapılacak olan mülakat ise %10 üzerinde etkilidir.

Erasmus Programından Kimler Yararlanabilir?

Erasmus içeriğinde birçok farklı ülkeyi barındıran bir öğrenci değişim programıdır. Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Norveç, İzlanda ve Türkiye gibi ülkeler bu programa dâhil olmuştur. Erasmus dâhil olmanız durumunda, geçerli olan tüm ülkelerde öğrenim görebilir ve program kapsamında geçerli olan tüm faaliyetlerden yararlanabilirsiniz.

Erasmus Programının Amacı Nedir?

Erasmus programınıın amacı, Avrupa Birliği ülkelerinin aday ülkelerin yükseköğretim kurumları ile işbirliği sağlayan üniversiteler arasındaki eğitimin ve kalitenin artırılmasına ve geliştirilmesine katkı sağlamasıdır. Ayrıca ülkeler arasında yapılan değişim ile öğrencilerin yurt dışı deneyimi yaşamaları, farklı kültürlerin yaşam tarzlarını görmelerine, tanımalarına ve öğrenmelerine imkan sağlar. Erasmus bir yandan da öğrencilerde ve öğretim görevlilerinde araştırma ve müfredatları geliştirmede eğitim ve finans giderlerinin karşılanmasında ve Avrupada’ki üniversiteler arasında hareketliliği artırır.

Erasmus Programının Avantajları Nelerdir?

Erasmus Programının Avantajları Nelerdir?
Erasmus Programının Avantajları Nelerdir?
 • Seyahat etme ve yeni yerler keşfetme imkanı sunar

Erasmus programında en güzel görülen avantajlar arasında, yeni yerler görmek, seyahat etmek ve farklı ülkelerde yaşam sürmek vardır. Yaşamına geçici bir süre Avrupa ülkesinde başlayan öğrenciler yeni arkadaşlar edinerek kendilerine fırsatlar yaratabilir. Hatta ileride iş hayatlarında kullandıkları imkanlarla kolaylık sağlarlar.

 • İngilizcenin yanında ikinci bir yabancı dil fırsatı sağlar

Genelde yurt dışında verilen eğitimler İngilizce olarak verilir. Fakat edinilen ortamlardan, arkadaşlardan, eğitimcilerden ya da kurslardan tekrar başka bir dil öğrenebilme avantajı vardır. İtalyanca, İspanyolca, Almanca ya da İsveççe gibi çok sayıda dilden birini öğrenme fırsatının yanında direkt olarak kullanılacak dil olan İngilizce de iletişim becerileriniz artar.

 • Etkili bir özgeçmiş oluşturur

Erasmus süresi boyunca insanlar başka dönemlerinde bu fırsatı bulamayabilirler. Bu imkan akıllı bir şekilde değerlendirildiğinde kişi üzerinde geçmişi ile ilgili etkili bir özgeçmiş avantajı yaratır. Cv’lere eklenen erasmus programı çoğu kişinin önüne geçme imkanı tanır. Çünkü günümüzde çoğu işverenler artık uluslararası alanda da deneyim yaşanılmış mı dikkat eder.

 • Mali destek imkanı verir

Erasmus’a giden öğrenciler gittikleri yerde yapabilecekleri fırsatlar için ekstra mali destek alırlar. Unutmamak gerekir ki program öğrencilerin gittikleri ülkelerde öğrenim ücretlerinden muaf tutulmalarını sağlar ve aylık olarak verilen eğitim bursunu kapsar.

 • Dünyanın her yerinden arkadaş edinmeyi sağlar

Sosyal çevreyi genişleterek farklı yerlerden arkadaşlar edinmek öğrencilere iletişimde büyük fırsatlar tanır. Dil geliştirmede, kendini geliştirmede önemli rol oynayan iletişim arkadaşlar edinmeyle daha kolay hale gelir.

 • Kültürel farkındalık kazanılır

Farklı kültürlerin bir arada bulunduğu ortamlarda bulunmak kişilere farklı avantajlar sunar. Kişilere farklı kültürleri anlama, önyargılarınızı ortadan kaldırma, açık fikirli, hoşgörülü ve anlayışlı olma gibi beceriler kazandırır.

 • Kendinizi yeniden keşfeder, güvenmeyi öğrenirsiniz

Yabancı bir ülkede bulunan öğrenciler, bulunduğu bölgeye kendini ait hissetmek için bölgeye uyum sağlamaya çalışacak, yeni alışkanlıklar edinecek. Kişi bunları yaparken tek olacağı için ayaklarının üzerinde durmayı başarırken de kendini keşfeder.

 • Farklı öğrenme ve öğretme metodlarını deneyimlersiniz

Farklı düşüncelere sahip insanlarla iletişim halinde olan öğrenci, hayatında ya da derslerinde problemleri çözerken değişik metodlarla baş edebilme fırsatı yakalar.

Erasmus Programına Hangi Ülkeler Dahil?

28 AB üyesi ülkesi: Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

AB üyesi olmayan program ülkeleri: Norveç, İzlanda, Lihtenştayn, İsviçre, Makedonya ve Türkiye

Üçüncü ülkeler: Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ Cumhuriyeti, Sırbistan, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Rusya Federasyonu, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Libya, Fas, Filistin, Suriye ve Tunus.

Erasmus Programlarında Verilecek Burs Ne Kadardır?

Erasmus  katılacak öğrenciler için her yıl burs fiyatı değişkenlik göstermektedir. 4 farklı ödeme şekli vardır ve yapılacak ödemeler öğrencilerin gideceği ülkeye göre değişkenlik göstermektedir.

Burs ödemeleri 2 parça halinde gerçekleşir. İlk ödeme, gittiğiniz ilk zamanda verilirken diğer ödeme ise programdan döneceğiniz zamanda elde etmiş olduğunuz ortalamaya göre geriye kalan paranın tamamı yâda yarısı şeklinde verilir.

11 Soruda Öğrenim Kredisi!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!