Ergoterapi Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Sağlık sektöründeki iş kollarına gösterilen ilgi ve alaka her geçen gün artmaya devam ederken, bu artıştan ergoterapi teknikerliği mesleği de olumlu yönde etkileniyor. İşte detaylar!

65520

Ergoterapi teknikerleri, meslekleri itibariyle önemli bir görevi sürdürmeye devam ederken, sahip olduğu görev ve sorumluluklar itibariyle kritik bir mesleği icra ederler. Bu yönüyle sağlık sektörünün önemli rollerinden biri olan teknikerliğe gösterilen ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Yazımızda ergoterapi teknikeri nasıl olunur, ergoterapi teknikerleri ne kadar maaş alır gibi soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Ergoterapi Teknikerliği Nedir?

Ergoterapi teknikerleri, fizyoterapist kontrolü eşliğinde hastalık, özür ve benzeri sağlık problemlerinden dolayı ortaya çıkan hareket bozukluklarına fizyoterapi ve rehabilitasyon eşliğinde tedavi programı uygulayan çalışanlardır. Belirli görevlerin yanı sıra teknikerlerin kullanmakta olduğu bazı araç ve ekipmanlar da bulunmaktadır. Tüm bu ekipmanlar, işlerin hasta yönünde iyi gitmesi ve problemlerden arınması adına büyük bir öneme sahiptir. Mesleği yapmak isteyenlerin barındırması gereken bazı özellikler de bulunurken, alınan maaş ve ilgili okullarla ilgili detaylar da yazımızda yer almaktadır.

Ergoterapi Teknikeri Nasıl Olunur?

Ergoterapi Teknikeri Nasıl Olunur?

Mesleki eğitim sürecine girebilmek adına adayların lise ve dengi okul mezunu olması şarttır. Meslek liselerinin belirtilen bölümlerinden mezun olan bireyler, İş ve Uğraşı Terapisi olarak da bilinen teknikerlik için önlisans programına geçiş yapabilmektedir. Programa sınavsız geçiş yapılma imkanı, meslek koluna dair ilgiyi arttırmaktadır. Üniversiteye giriş sınavlarında da başarılı olan adaylar, tercih ettikleri taktirde ÖSYS kılavuzuna göre programlara yerleşme imkanı bulur. Lise sonrasında iki yıllık önlisans eğitimi alan adaylar, uygulamalı ve teorik eğitimlerden geçerken 20 iş günü de staj zorunluluğu barındırır.

Ergoterapi Teknikeri Ne İş Yapar?

Ne İş Yapar?

Fizyoterapist gözetiminde çalışan teknikerler bazı görev ve sorumluluklara sahiptir.

 • Doktor muayenesi sonrasında hastanın genel değerlendirilmesini yaparlar.
 • Hastanın sorununa uygun bir tedavi programı hazırlarlar.
 • Tedavi programını belirli bir sistemde hastaya uygulayarak hareket gücü azalan kısımlara yönelik egzersizler yaptırırlar.
 • Felç hastası bireyler de ergoterapi teknikerlerinin özel tedavi bölümüne girmektedir.
 • İşlevlerini kısmi olarak veya tamamen yerine getiremeyen organların desteklenmesi amacıyla takılmakta olan yardımcı cihazların kullanımını hastaya öğretirler.
 • Uygulanan tedavi sonrasında hastaların evde de egzersiz yapabilmeleri adına bazı ev egzersizlerini öğretirler.

Teknikerler bu görev ve sorumlulukları yerine getirirken

 • Tedavi topları
 • Vakumlar
 • Kum torbası ve benzeri ağırlıklar
 • Servikal traksiyon aleti
 • Oyuncak
 • Yap Boz gibi ekipmanları da kullanırlar.

Ergoterapi Teknikeri Ne Kadar Kazanır?

Teknikerler, eğitimlerinin ardından kamu ve özel sektörde çalışma imkanı bulur. Kamu sektöründe çalışmak adına ilgili eğitim düzeyleri ile alakalı KPSS’ye girme zorunlulukları bulunur. Eğitim sonrasında da kademe ve hizmet yılına göre artan bir maaşa sahip olurlar.

Özel sektörde fiyatlar değişirken devlet bünyesinde adaylar ortalama 4 bin 800 TL maaş alırlar.

Çevre Sağlığı Teknisyeni Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Exit mobile version