Erişilebilir Binalar ERDEM İle Ölçülecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile tüm kurumların erişilebilirlik alanında gereken standartlarda çalışmaya başlaması için 2020 yılı "Erişilebilirlik Yılı" ilan edildi.

Erişilebilir Binalar ERDEM İle Ölçülecek
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemde engelli vatandaşların devlet dairelerinde ve yaşam alanlarında yaşadığı sorunları göz önüne alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, engelliler, yaşlılar ve hamilelerin binalara erişilebilirlik düzeyini belirlemek için kısa adı “ERDEM” olan Erişilebilirlik Değerlendirme Modülü’nü devreye soktu.

ERDEM İle Binaların Erişilebilirlikleri Ölçülecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile tüm kurumların erişilebilirlik alanında gereken standartlarda çalışmaya başlaması için 2020 yılı “Erişilebilirlik Yılı” ilan edildi.

“Erişilebilir Türkiye” hedefi doğrultusunda, tüm yaşam alanlarında insanların önüne çıkabilecek engellerinin kaldırılması için çalışmalar yoğunlaştırıldı. Bakan Selçuk, şehirlerin erişilebilirliklerinin önündeki engelleri kaldırmak ve sosyal yaşama katılımı arttırmak için tüm kurumlara erişilebilirlik çağrısı yaptı kısa süre içerisinde birçok kurumun bu düzenlemelere başlayacağını söyledi.

“Erişilebilirlik Raporu”na Göre Harita Belirlenecek

Bakanlığın yaşam alanının erişilebilirlik seviyesini ortaya koymak için başlattığı “ERDEM” 10 bölümden oluşuyor. Kurumlar 10 bölüm ve 281 sorudan oluşan bu modülü cevaplayarak kendi erişilebilirlik raporlarını oluşturacak. Bu işlemin ardından çıkan rapor doğrultusundaki kişi veya kurumlar yapmaları gerekenler hakkında geniş bir rapora ulaşabilecek. ERDEM ile oluşturulan rapor doğrultusunda erişilebilirlik için gerekli düzenlemeleri kolayca tespit edecek olan Bakanlık, kurum ve kuruluşları, bu işlem sonrasında “erişilebilirlik belgesi” alması için destekleyecek.

Bakan Selçuk : Erişilebilirlik Engelliler İçin Zorunluluktur

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, erişilebilirliğin herkese olduğu gibi engelli ve yaşlıların toplumsal yaşama katılmalarının kendileri için öncelikli  olduğunu ve çalışmalarında bu yönde ilerlediklerini söyledi.

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!