Erken Emekli Olabilir Miyim?

Emekli aylığı, insanların çalışma hayatını sona erdikten sonra, hayatlarını devam ettirmek için devlet tarafından bağlanan paradır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65248
Daha Fazla Göster

Erken Emekli Olmak Mümkün Mü?

Erken Emekli Olmak Mümkün Mü?
Erken Emekli Olmak Mümkün Mü?

Ülkemizde emekli olma yaşı yüksekliğinden kaynaklı insanlar prim ve çalışma süresini doldursalar bile yaş sınırını beklemek zorunda kalırlar. Bazen de tersi durumlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle insanlar yasaları kullanarak erken emekli olma şansı yakalayabilirler. Erken emekli olmak için beş farklı yöntem vardır. Bunlar SGK mevzuatına göre hizmet borçlanması yöntemi olarak yazılmıştır.

Hizmet Borçlanması Nedir?

Hizmet Borçlanması Nedir?
Hizmet Borçlanması Nedir?

Hizmet borçlanması, Sosyal Güvenlik mevzuatında yer alan ve kişinin erken emekli olması için yöntemlerin bulunduğu maddedir. Temel olarak geçmiş yıllara dönük yapılan prim ödemesine denmektedir. Böylece kişinin prim ödeme gün sayısı arttırılır. Kadınlar için doğum borçlanması hakkı ve erkekler için askerlik borçlanması en çok kullanılan hizmet borçlanması türüdür.

Doğum Borçlanması

Doğum Borçlanması
Doğum Borçlanması

Kadınlar doğum sırasında ve sonrasında bir süre işe ara vermek zorunda kalıyor. Bu durum sonucunda kadın çalışanların prim günlerinde eksiklik çıkıyor. Mevzuatta sunulan doğum borçlanması ile kadınlar, yaş ve yıl şartını tamamladıklarında, prim günlerinin dolmasını beklemeden emekli olabiliyorlar. Toplamda bu yöntem ile 2160 gün yani 6 yıl daha erken emekli olma sağlanıyor. Bu durumu emeklilik için kullanabilme şartı ise sadece sigorta başlangıç tarihinden sonra doğum yapmak ve doğumdan sağ çıkmaktır.

Askerlik Borçlanması

Askerlik şartını yerine getirenlere tanınan askerlik borçlanması yöntemi ile erkekler, askerlik görevini er ya da erbaş olarak tamamladılarsa, askerlik süresinin bir kısmını ya da tamamını borçlanabiliyor. Aynı zamanda yedek subaylık okulunda harcanan süre ve bu okula hazırlık süresi de askerlik borçlanması içinde değerlendiriliyor. Sigorta başlangıç tarihinden önce askerlik yapanlar ise askerlik borçlanması ile sigorta başlangıç tarihini geri çekebilirler.

Prim Gününü Tamamlayanlar, 15 Yılda Emekli Aylığı Alabiliyor

Prim Gününü Tamamlayanlar, 15 Yılda Emekli Aylığı Alabiliyor
Prim Gününü Tamamlayanlar, 15 Yılda Emekli Aylığı Alabiliyor

Kısmi emeklilik olarak adlandırılan, 3600 prim gününden emekli olmak isteyenler için kişinin sigorta başlangıç tarihine bakılır. 9 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde sigorta başlangıcı yapılan kişilerin 15 yıllık sigorta süresi ve 3600 prim günü şartını yerine getirmesi gerekir. Bunun için kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş emeklilik olarak belirlenmiştir.

Engelli ve Malullük Durumu

Engelli ve Malullük Durumu
Engelli ve Malullük Durumu

Artık çalışamayacak durumda olan kişilere ya da iş gücü kaybı yaşayan kişilere iki türlü erken emekli olma şansı verilmiştir. 1800 gün prim ödemesini tamamlayan ve en az 10 yıllık sigortalı olması halinde yaşanan yüzde 60 oranında işgücü kaybı sonucunda kişi, erken emekli olur. Eğer kişi başka bir kişinin bakımına muhtaç ise sigortalı olma süresine bakılmaksızın, 1800 gün prim ödenmesi ile erken emekli olabilir. Malulen emeklilik için ise kişinin çalışmaya başladıktan sonra rahatsızlık, kaza ya da hastalık geçirmesi durumunda iş gücü kaybı yaşamasıyla erken emekli olma yolu açılmıştır.  Yüzde 40 engele sahip çalışanlar için 15 yıllık hizmet süresi ve 3600 gün prim günü tamamlama şartı vardır.

Mesleki Yıpranma Hakkı

Ağır işler olarak tanımlanan bazı işlerde çalışan kişiler, erken yaşta emekli olma şansı elde ederler. Madenciler, gemi çalışanları ve gazeteciler bu yöntemden yararlanarak erken emekli olabilirler.

Emekli Olma Şartları Nelerdir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erken Emekli Olabilir Miyim?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!