1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Eş, Öğrenim ve Sağlık Mazereti Sona Eren Memurların Ataması Nereye Yapılır
Eş, Öğrenim ve Sağlık Mazereti Sona Eren Memurların Ataması Nereye Yapılır

Eş, Öğrenim ve Sağlık Mazereti Sona Eren Memurların Ataması Nereye Yapılır

Eşi işten ayrılan memur, eş durumu tayini ile geldiyse mazereti ortadan kalkacağı için nereye atanır.

A+A-

My memur olarak takipçilerimiz tarafından gönderilen soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. My memur takipçilerinden bir sağlık personeli tarafımıza bir soru yöneltmiş ve bu konuda bizden bir cevap talep etmiştir. Bizde My Memur ekibi olarak bu sorunun cevabını Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşları Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında değerlendirmeye ve yanıt aramaya çalışacağız.

Bildiğiniz gibi Memurlar ile alakalı usul ve esaslar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre düzenlenmektedir. Memurların atama ve yer değiştirmeleri ile alakalı detaylara ise; Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik üzerinden erişmekteyiz. Bize soru ileten memur bir sağlık personeli olduğu için bizde Sağlık Bakanlığının; Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşları Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde sorusunun cevabını arayacağız.

SORU: Merhabalar sağlık bakanlığına bağlı olarak 112 de ATT olarak görev yapmaktayım. Mayıs 2015 te Kars ilinden Isparta’ya eğitim durumuyla tayin oldum. Daha sonra Haziran 2017 de özel sektörde çalışan eşim sebebiyle eş durumundan Konya iline tayin oldum önümüzdeki günlerde eşim özel sektördeki işinden ayrılacak bu durumda Isparta’ya geri dönüşüm mümkün olur mu olursa Isparta’daki öğrenim durumum tekrar karşıma çıkar mı saygılarımla...

Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşları Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 16’ncı maddesinin, İkinci fıkrasının g bendinde, sağlık ile ilgili bir alanda en az dört yıllık öğrenim gördüğünü belgelendiren sağlık personelinin, öğrenim süresi bitene kadar öğrenim gördüğü yere bir kereye mahsus olmak üzere gönderileceği belirtilmektedir. Tabi her sene öğreniminin devam ettiğini kurumuna bildirmekle yükümlüdür. Burada dikkat etmemiz gereken nokta öğrenim ile sınırlı ve bir defaya mahsus olmasıdır.

Yine aynı yönetmeliğin 20’nci maddesinin 5’nci fıkrasında ise; Eğer eş kamu personeli değilse, memurun eşinin atanma talep edilen yerde (KONYA ) kesintisiz bir yıl sosyal güvenlik priminin yatırılması suretiyle,  kendi işinde veya bir işverenin yanında çalışıyor olması gerektiği, bu şekilde memurun yer değişikliği gerçekleştirebileceği belirtilmektedir.

Memurlar her sene Ocak ayında kurumlarına mazeretlerine dayalı belgeleri teslim etmek zorundadır. Eşiniz işten ayrıldığında siz gerekli olan mazeret evraklarını temin edemeyeceksiniz. Bu Kapsamda da Aynı yönetmeliğin 18’nci maddesinin 5’nci fıkrası uygulanmaktadır. İlgili madde derki; Öğrenim, sağlık ve aile birliği mazereti sona eren memurlar, 5 ve 6 ncı hizmet bölgesinde veya C ve D hizmet grubunda ise talebi hâlinde yerinde bırakılır. Eğer değilse; memur eski görev yerine veya eski görev yerleri esas alınarak, 26’ncı maddeye göre atanır.

İlgili yönetmeliğin 26’ncı maddesinde;  A grubu illerinden B, C ve D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin bütün hizmet grubundaki illere; aynı hizmet bölgesinin B hizmet grubu illerinden C ve D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin B, C ve D hizmet grubundaki illere atanabileceği belirtilmektedir. Yine, aynı hizmet bölgesinin C hizmet grubu illerden D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin C ve D hizmet grubundaki illere; D hizmet grubu illerden alt hizmet bölgelerinin D hizmet grubundaki illere PDC’nin uygun olması durumunda her zaman atama yapılabileceği açıklanmıştır.

Şimdi sizin durumunuzu bölge grup sıralamasında değerlendirecek olursak Acil Tıp teknisyenleri (ATT )için Konya 2. Bölge B grubunda yer almaktadır. Isparta ise; 3. Bölge A grubundadır. Eski Görev yeriniz olan Kars ise 6. Bölge D grubundadır. Yukarıda bahsettiğimiz husus kapsamında; “memur eski görev yerine veya eski görev yerleri esas alınarak, 26’ncı maddeye göre atanır.” Hükmü kapsamında Isparta’nın zaten geçici bir sürelik görev yeri olması gerekçesiyle Kars iline döneceğinizi düşünmekteyiz.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum