1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. SORU VE CEVAP

 4. Eş Üzerinden Sağlık Yardımı Alınabilir Mi?
Eş Üzerinden Sağlık Yardımı Alınabilir Mi?

Eş Üzerinden Sağlık Yardımı Alınabilir Mi?

Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışan işçinin, Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemeleri işvereni tarafından yapılır. İşte Detaylar...

A+A-

Prim ödemeleri sayesinde işçi hem sağlık hizmetlerinden faydalanabilir hem de emeklilik primlerini doldurabilir.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası (GSS) çalışan işçiye ve onun bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanmasını sağlayan bir güvencedir. İşvereni tarafından primleri ödemeleri yapılan çalışan, sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanır.

Şartları Nelerdir?

Çalışan kişinin, eşinin sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmesi için bazı şartlar gerekiyor, o şartlar ise şu şekilde,

 • Eşin herhangi bir yerde çalışıyor olmaması,
 • Kendi isteğiyle sigorta ödemesi yapmaması,
 • Emekli aylığı olmaması,

Bu şartları taşıyan eşin erkek/kadın olmasına bakılmaksızın sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı bulunmaktadır.

Hangi Belgeler Gerekli

Eşinin sağlık sigortasından yararlanmak isteyen kişinin, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan SPAS (Sağlık Provizyon Aktivasyon) sistemine aktivasyon yaptırması gerekmektedir. Yaşanılan ildeki veya farklı bir yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak aktivasyon işlemi yapılabilir. Gerekli olan belgeler ise şu şekilde,

 • Sağlık Kurulu Raporu,
 • Sağlık Yardımı Talep ve Taahüt Belgesi,
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
 • Geçici Kimlik Numarası ve İkamet İzni,
 • Öğrenci ise Öğrenci Belgesi,

Bu belgeler teslim edilerek aktivasyon işlemi yapılabilmektedir.

Buna ek olarak sigortalı olarak çalışan kişinin çocukları da bu sisteme dahil edilir ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilir. Lise mezunu olan çocuklar 20 yaşına kadar, üniversite mezunu olan çocuklar ise 25 yaşına kadar anne veya babasının sigortası kapsamında yer almaktadır. Çocuklar en son 25 yaşına kadar anne babalarının sigortalarından faydalanabilir. Bu süre ayrıca çocuğun okuduğu okuldan mezun olduğu tarihten başlayarak 2 yıl geçerlidir. Çocuğun bu hizmetten yararlanabilmesi için mezun olduktan sonra 120 gün içinde mezuniyet belgelerini Genel Sağlık Sigorta Müdürlükleri’ne teslim etmeleri gerekmektedir.

Sağlık Hizmetlerinden Koşulsuz Şekilde Kimler Yararlanabilir?

Bazı durumlarda kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmasında koşul aranmamaktadır. Bu durumlar ise şu şekilde,

 • Acil haller, yaşanan kaza, deprem veya doğal afet gibi durumlarda bireylerin sağlık sigortası olup olmadığına bakılmadan direkt tedavi altında alınmaktadır.
 • 18 yaşını doldurmamış kişiler, devlet 18 yaşına kadar çocuklara ücretsiz sağlık hizmeti sunmaktadır.
 • Tıbben başkasının bakımına muhtaç kişiler, bu durumdaki bireylerde ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetlerinden faydalanmaktadır.
 • Bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar toplumu direkt olarak etkilediği için hastalığı taşıyan kişilerin, sigortalarına bakılmaksızın tedavisine başlanmaktadır.
 • İş kazası ve meslek hastalığı halleri, iş kazası gibi durumlarda kişinin can sağlığı birinci dereceden tehlikeye girdiği için tedavisine hemen başlanmaktadır.
 • Yetim aylığı alan çocuklar, bu durumdaki çocuklarda herhangi bir şarta veya koşula bakılmadan sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.