Eşinin Zorunlu Görevi Sebebiyle İzinli Olanlar Aile Yardımı Alabilir mi?

Devlet kurumlarında memur olarak görev yapan kişilerin zorunlu görevleri olabilmektedir. Bu durumda kişiler eşlerinin zorunlu görevleri sebebi ile izinli sayılırlar. Peki bu durumda aile yardımı verilmekte midir?

Eşinin Zorunlu Görevi Sebebiyle İzinli Olanlar Aile Yardımı Alabilir mi?
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet kamu ve kurumlarında memur olarak görev yapan kişilerin, yine devlet memuru olan eşlerinin zorunlu görevleri olabilmektedir. Bu durumda kişiler izne ayrılmaktadır. Bu izin sürecinde kişiler aile yardımı alıp alamayacaklarını merak etmektedirler. Devlet memurlarını kapsayan kanunun ilgili maddesi, “Yer değiştirme suretiyle atanmaya tabi memurun atandığı yerde eşinin atanacağı teşkilatın bulunmaması ya da teşkilatı olmakla birlikte niteliğine uygun münhal bir görev bulunmaması ve ilgilinin de talebi halinde, bu personele eşinin görev süresi ile sınırlı olmak üzere aşağıdaki şartlarda izin verilebilir.’’ şeklindedir. Kamu personeli olarak görev yapan kişilerin izinleri, aylık ve diğer ödemeleri ile alakalı kesintiler gerçekleştirildikten sonra belirlenmektedir. Belirtilen şartlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Eşleri olağanüstü hal bölgesinde görev yapan kişilere % 60 oranında,
  • Birinci derecede öncelikli yerlerde görev yapan kişilere % 50 oranında,
  • İkinci derecede öncelikli yerlerde görev yapan kişilere ise % 25 oranında, ödeme gerçekleştirilmektedir.

Eşleri Zorunlu Göreve Giden Kişilerin Kadroları Saklı Kalır mı?

Kamu personeli olarak görev yapan bahsi geçen kişilerin kadroları, eşlerinin zorunlu görevleri ile sınırlı tutularak saklı kalmaktadır. Ancak belirtilen bu zaman dilimi hiçbir sebeple 4 yılı geçemez. Kişilerin kademe ilerlemesi, sahip oldukları diğer haklar ve sahip oldukları sorumluluklar devam etmektedir. Evli bulunan devlet memurlarının, çalışmayan ve bir güvencesi bulunmayan eşlerine aile yardımı yapılmaktadır.

Aile yardımları, devlet memurlarına her ay maaşları birlikte ödenmektedir. Eğer eşlerden her ikisi de memur olarak görev yapıyor ise, aile yardımı ödeneği yalnızca erkek olan bireye yapılmaktadır. Bu ödenekler, herhangi bir vergi veya kesintiye uğramadan verilmektedir. Aile yardımı ödeneklerinin borç olarak sayılması kesinlikle kabul edilemez. Eşinin zorunlu görevi sebebi ile izne ayrılan kişinin hala görevi ile ilişiği sürdüğünden ve bu kişilere maaş ödemesi yapılmadığından aile yardımı çalışan kişiye yapılmaktadır.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!