1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Esnek Çalışmadan Yararlanamayan Personellere Ek Ödemelerin 50 Puan Artırılması Talep Edildi
Esnek Çalışmadan Yararlanamayan Personellere Ek Ödemelerin 50 Puan Artırılması Talep Edildi

Esnek Çalışmadan Yararlanamayan Personellere Ek Ödemelerin 50 Puan Artırılması Talep Edildi

Esnek mesai uygulamasından yararlanamayan sosyal hizmet kuruluşlarında ve bakım hizmetlerinde görev yapan çalışanların ek ödemelerinin 50 puan artırılması için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na yazılı başvuruda bulunuldu.

A+A-

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası “Sağlık-Sen” tarafından esnek mesai uygulamasından yararlanamayan sosyal hizmet kuruluşlarında ve bakım hizmetlerinde görev yapan çalışanların ek ödemelerinin 50 puan artırılması için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına resmi başvuru yapıldı. Yapılan başvuruya dair detayları “My Memur” olarak bu haberimizde hazırladık. İşte Bakanlığa yapılan başvuru tam metni:

T.C. AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINA

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel pandemi ilan edilen ve tüm dünyada etkisini gösteren COVID-19 vakalarının ülkemizde de görülmesi ile birlikte, salgının önlenmesi ve mücadele edilmesi hususunda çeşitli tedbirler alınması zarureti doğmuştur.

Bu kapsamda; 22 Mart 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan COVİD-19 kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler konulu ve 2020/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesine göre kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma modelleri gibi esnek çalışma modelleri getirilmiştir.

Ancak Bakanlığınız tarafından yayınlanan 23 Mart 2020 tarih ve 269 sayılı yazıda sundukları hizmete duyulan kritik ihtiyaç sebebiyle tüm sosyal hizmet kurum, kuruluşları ve bakım hizmetlerinde (çocuk, engelli, kadın, yaşlı) görevli personel esnek çalışma kapsamı dışında olacaktır.” şeklinde bir düzenlemeye yer verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında ve bakım hizmetlerinde görev yapanlar esnek mesai kapsamı dışına çıkarılmaktadır.

Sokağa çıkmanın dahi ciddi bir risk taşıdığı şu dönemde sadece kendilerinin değil, ailelerinin de hayatını riske atma pahasına görevlerinin başında olan ve esnek mesaiden yararlanamayacak olan sosyal hizmet kuruluşlarında ve bakım hizmetlerinde çalışanlara, üstlendikleri bu sorumluluğun ve aldıkları riskin karşılığının da verilmesi gerekmektedir.

Hali hazırda kamuda bunun örneklerini de yaşamaktayız; Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumlan tarafından sağlık çalışanlarının 3 ay süreyle döner sermaye ek ödemelerini tavandan almaları yönünde düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme ile hekim dışı bir sağlık çalışanının 600 TL ile 1600 TL arasında fazla ek ödeme alma imkanı doğacaktır.

28.08.2019 tarih ve 2019/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kumlu Kararı’nın (Toplu Sözleşme) 51. maddesine göre “2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında yaşlı, ağır engelli ve çocuklara yönelik hizmet veren yatılı sosyal hizmet kuruluşlarında fiilen görev yapan personele 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (1) sayılı Cetvele göre yararlanmakta oldukları ek ödeme oranına 10 puan ilave edilir.”

Bu maddenin kapsamının genişletilmesi suretiyle 3 ay süreyle Tüm sosyal hizmet kurum, kuruluşları ve bakım hizmetlerinde (çocuk, engelli, kadın. yaşlı vb) görevli personelin 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (I) sayılı Cetvele göre yararlanmakta oldukları ek ödeme oranına 50 puan ilave edilmesi sağlanması, esnek mesai uygulamasından da yararlanmayacak olan söz konusu personelin moral ve motivasyonu açısından önemlidir.

Sosyal hizmet kuruluşlarında ve bakım hizmetlerinde (çocuk, engelli, kadın. yaşlı) görevli personelin ek ödemelerinin 50 puan artırılması hususunda gerekli düzenlemelerin yapılması için başvuru yapıldı.

saglik-sen.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler