Ev Alacaklara Güzel Haber – Tapu Harçlarına İndirim Geldi

Ev alacaklara güzel haber geldi. Tapu harçlarında indirim yapıldı. Peki tapu harçlarında ne kadar indirim uygulanacak? İşte Resmi Gazete'de yayımlanan indirim kararına ilişkin merak edilen ayrıntılar.

featured

Ev alacakları sevindiren haber geldi. Tapu harçlarında indirim yapıldı. Peki tapu harçlarında ne kadar indirim uygulanacak? Tapu harçlarına uygulan indirim hangi tarihe kadar geçerli olacak? 

Ev ve iş yeri alacaklar bu haberimiz sizi yakından ilgilendiriyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre tapu harçlarında indirime gidildi. Şimdiye kadar tapu işlemlerinde yüzde 4 oranında alınan tapu harcı, konut ve iş yerleri için yüzde 3’e düşürüldü. Yüzde 4’den yüzde 3’e düşen tapu harcı indiriminden 31 Ekim 2018 tarihine kadar yararlanılabilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararındaki tapu harcı düzenlemesiyle inşaat ve gayrimenkul sektöründe yaşanan daralmanın önüne geçilmesi ve bu sektörlerde ekonominin canlandırılması amaçlanıyor. Yapılan düzenleme ile ayrıca kayıt dışı satışların da önüne geçilmesi hedefleniyor. 

Tapu harcı indirimi fiyatlara ne kadar yansıyacak? Tapu işlemlerinde uygulanan Yüzde 4’den yüzde 3’e düşen tapu harcı indirimi vatandaşın cebinden çıkan para miktarı önemli derecede azalacak. 500 bin lira değerinde bir ev ya da iş yeri alan vatandaş eski vergi oranlarıyla 10 bin lira tapu harcı öderken yapılan indirimden sonra 7 bin 500 lira tapu harcı ödemesi yapacak. Bu da 2 bin 500 liranın vatandaşın cebinde kalacağı anlamına geliyor. Yapılan indirimden sonra  inşaat ve gayrimenkul sektörünün hareketlenmesi bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ev Alacaklara Güzel Haber – Tapu Harçlarına İndirim Geldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!