Ev Ve İş Yerlerindeki Elektrik- Elektronik Eşyalara Düzenleme

Sanayi Bakanlığı ev ve iş yerlerindeki bazı eşyalara elektrik tüketim ayarı düzenlemesi yaptı.

12744

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın almış olduğu yeni kararlar doğrultusunda ev veya büro tipi elektrik ve elektronik eşyalardaki bazı kullanım seçeneklerinde tasarruf maksatlı değişiklikler yapılması için gerekli yasal değişiklikler yapıldı.

Çevreye duyarlı yani daha az enerji tüketimi sağlamak amacıyla cihazların kapalıyken, hazırda bekliyorken ve herhangi bir internet ağına bağlanıyorken harcanan elektriğin miktarında tasarruf edilebilmesi için bu modlara uygun yeni elektrik tüketim miktarları belirlendi. Bu bağlamda herhangi bir cihaz kapalıyken veya tekrar çalıştırılmak üzere hazırda bekliyorken maksimum 1 vat enerji tüketimi yapacak şekilde tasarlanacak. Cihazlardaki durum bilgilerini gösteren sistemlerin elektrik tüketimi de 2 vatı geçemeyecek. Kapalı bir konumda fakat prize takılı olan cihaz ise 0.50 vatı geçmeyen bir tüketim sağlamak zorunda kalacak. Kısacası tüm elektronik cihazların farklı modlarında kullanılan elektrik tüketimi yasal olarak azaltılmak zorunda.

Televizyonlarda da Tüketim Azalacak

Televizyonların kapalı konumdaki elektrik tüketimi 0.30 vat olacak.  Diğer modlarda tüketim miktarları ise 1 ve 2 vat ile sınırlı olacak. Ayrıca kablolu internete bağlanabilen televizyonlar, ekstra olarak wifi üzerinden de internete girebilen bir özellikteyse kablosuz internet ayarlarını değiştirme, durdurma ve kapatma gibi yetkilerinde kullanıcı tarafından gerçekleştirilmesini sağlayan uygulamalarında televizyonda bulunması zorunlu olacak

Exit mobile version