Evde Bakım Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Sağlık sektöründe yer alan önemli meslek kollarından biri olarak nitelendirilen evde bakım teknikerliği, emek ve çaba gerektiren bir iş olarak bilinmektedir. Detaylar...

65524
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evde Bakım Teknikeri Nedir?

Evde Bakım Teknikeri Nedir?
Evde Bakım Teknikeri Nedir?

Evde bakım teknikerleri, genel bağlamda kamu kurumlarında hastaların günlük olarak bakımlarını yapan kişiler olarak nitelendirilebilir. Hareket kabiliyeti sağlık problemlerinden dolayı kısıtlanan hastaların günlük bakımını yapmalarının yanı sıra, fizyoterapi ve meşguliyet terapileri de uygulayarak sağlıklı bir yapıya kavuşmaları adına uğraş verirler. Hastayı rahatlatan, yataktan kaldırarak egzersizleri yaptıran, ilaç veren, ekstra hastalıklar dahilinde bakım yapabilen sağlık personelleri bu meslek grubunda toplanmaktadır. Aynı zamanda ilk yardım uygulama ve hasta odası düzenleme gibi unsurlar de bu meslek grubu için elzem olan gereklilikler arasında yer almaktadır. Tüm bu unsurlar dahilinde birebir iletişim had safhada olduğu bir meslek grubuna olan ilgi de, şartları ve eğitim gerekliliklerinden dolayı sağlık sektörü içerisinde yoğun bir ilgi görmeye devam etmektedir.

Evde Bakım Teknikeri Nasıl Olunur?

Bu mesleği yapmanın hayalini kuran adaylar, öncelikli olarak YKS sınavı dahilinde ilk oturuma katılmalıdır. Diğer oturumlara katılmak kişinin kararı olsa da, teknikerlik mesleğini yapabilmek adına Temel Yeterlilik Testine girme zorunluluğu bulunur. Adaylar ardından yeterli puanları aldıkları taktirde 2 yıllık alakalı bölümü tercih etmektedir. Yaşlı Bakımı bölümü adı altında verilen 2 yıllık eğitim programına dahil olan adaylar, mezuniyetlerinin ardından Evde Hasta Bakımı Teknikeri unvanı ile diplomalarını almaktadır. Aynı zamanda adaylar 2 yıllık eğitimlerinin ardından Beslenme ve Diyetetik, Fiztyoterapi ve Rehabilitasyon ile Hemşirelik gibi bölümlere de lisans programı dahilinde dikey geçiş yapabilirler.

Evde Bakım Teknikeri Görevleri

Evde Bakım Teknikeri Görevleri
Evde Bakım Teknikeri Görevleri
  • Diyetisyen tarafından hazırlanan beslenme programını hastaya uygulayarak kilo kaybı ve değişikliklerini sağlık çalışanları ile analiz ederler.
  • Hastaların yaşam alanını kaza ve güvenlik kavramları adı altında değerlendirerek gerekli düzenlemeleri yaparlar.
  • Hastaların ağız ve diş bakımlarını günlük olarak yaparak, kişisel bakımlarında kendilerine yardımcı olurlar.
  • Hastaların sağlık hizmetlerine ulaşabilmesi adına destek vererek, gereken durumlarda refakatçi sıfatı ile yanlarında olurlar.

Evde Bakım Teknikerleri Ne Kadar Kazanır?

Evde Bakım Teknikerleri Ne Kadar Kazanır?
Evde Bakım Teknikerleri Ne Kadar Kazanır?

Evde bakım teknikerleri, üniversite eğitimlerinin ardından özel sektör ve kamu bünyesinde çalışma şansı elde etmektedir. Özel sektöre başvuru yolu ile girilirken, devlet bünyesine ise sınav sonucu tercih yapılmaktadır. Teknikerler, hizmet yılına göre değişen maaşlar alsa da yeni başlayan bir teknikerin maaşı aylık 4 bin 312 TL olarak belirlenmiştir.

Evde Bakım Maaşı Kimlere, Hangi Şartlarda Verilir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Evde Bakım Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!